Redłowo


Redłowo, znane również w języku kaszubskim jako Redłowò, to atrakcyjna nadmorska dzielnica Gdyni, która zyskuje na popularności zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Ta malownicza lokalizacja sąsiaduje z kilkoma innymi dzielnicami tego miasta: Wzgórze Św. Maksymiliana leży na północy, natomiast od zachodu ograniczona jest przez Działki Leśne oraz Mały Kack. Z kolei na południu sąsiaduje z urokliwym Orłowem, a od wschodu otwiera się na rozległe wody Morza Bałtyckiego.

Wzdłuż wybrzeża Redłowa znajduje się letnie kąpielisko, które jest idealnym miejscem na relaks w słoneczne dni. Linia brzegowa o długości 200 metrów zapewnia mieszkańcom i odwiedzającym komfortowe warunki do wypoczynku nad morzem.

Warto również dodać, że w przeszłości Redłowo było częścią królewskiej wsi w powiecie gdańskim w województwie pomorskim, szczególnie w drugiej połowie XVI wieku. To miejsce, nie tylko o bogatej historii, ale także z pięknymi widokami, staje się atrakcyjną propozycją dla tych, którzy pragną połączyć życie w mieście z bliskością natury i morza.

Historia

Nazwa tej miejscowości wywodzi się od imienia bądź przydomka Redło, które z kolei jest związane z terminologią narzędziową. To specyficzne nagłosowe przekształcenie ra- → re- jest typowe dla północnej Polski, szczególnie w regionie Kaszub. Redłowo uzyskało przywilej lokacyjny już w 1365 roku, co stanowi ważny krok w historii tej wsi.

W czasie reformacji, na terenie istniejącego tutaj folwarku, Redłowo stało się siedzibą luteranów, współdzieląc swoją historię z pobliskim Kackiem. W rezultacie zbudowano zbór luterański, który jednak nie przetrwał do dzisiejszych czasów. W XVII wieku miejscowość znajdowała się pod władaniem gdańskich patrycjuszy z rodziny Cyrenbergów, a od XVIII wieku przeszła w ręce rodziny Przebendowskich, razem z Kolibkami.

W dokumentach krzyżackich z 1365 roku pojawia się nazwa Gradolewo, w 1583 roku spotykamy nazwę Radłow, a w 1888 roku ostatecznie ustala się obecna forma Redłowo. Interesującym elementem historii tego miejsca jest to, że na wzgórzu redłowskim w starożytności znajdowały się pogańskie gontyny oraz miejsce kultu otoczone starodawną puszczą. Wyniki badań archeologicznych przyniosły do dziś zachowane ciekawe urny twarzowe.

Na początku XIX wieku Redłowo funkcjonowało jako folwark otoczony lasem. W czasie rozbiorów miejscowość wielokrotnie zmieniała właścicieli, którzy byli Niemcami, a wśród nich znalazł się porucznik Foss, Foerster, von Beckmann oraz Hermann Kulling. Z kolei w okresie okupacji hitlerowskiej, nazwa tej dzielnicy została zmieniona na Hochredlau.

Na współczesnym etapie, 15 października 2019 roku, wmurowano kamień węgielny pod innowacyjny kompleks biurowy 3T Office Park, który zajmie imponującą powierzchnię 38,5 tys. m kw. Obiekt ten ma szansę na tytuł największego budynku biurowego w Gdyni, a także jednego z najważniejszych w Trójmieście. W jego skład wejdą trzy wieże, z których dwie będą miały 10 kondygnacji, a środkowa 13.

Charakterystyka

Redłowo to obszar, w którym znajduje się wiele interesujących miejsc, w tym:

Ważną część terenu tej dzielnicy zajmuje pokryta lasem Kępa Redłowska, na której umiejscowione są również różnorodne tereny rekreacyjne.

Przypisy

  1. Dzielnice Gdyni - liczba ludności zameldowanej 2022. www.bip.um.gdynia.pl. [dostęp 01.02.2023 r.]
  2. Szpital Morski im. PCK w Gdyni – Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. [online] [dostęp 06.04.2022 r.]
  3. Gdański Uniwersytet Medyczny: Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej [online], gumed.edu.pl [dostęp 06.04.2022 r.]
  4. Strony z Klasą / Strony internetowe dla szkół i przedszkoli / stronyzklasa.pl, Szkoła Podstawowa nr 34 im. Leonida Teligi w Gdyni [online], sp34gdynia.pl [dostęp 06.04.2022 r.]
  5. Kontakt | Przedszkole Nr 24 w Gdyni [online], korczak24gdynia.edupage.org [dostęp 06.04.2022 r.]
  6. Nieznana atrakcja Gdyni - Jaskinia Goryla [online], trojmiasto.pl, 18.05.2014 r. [dostęp 06.04.2022 r.]
  7. Gdynia w okresie II wojny światowej (Gotenhafen 1939-1945) - Opis mapy Gotenhafen [online], www.gotenhafen.com.pl [dostęp 13.06.2016 r.]
  8. Uchwała Nr VII/121/11 Rady Miasta Gdyni z dnia 27.04.2011 r.
  9. Hubert H. Górnowicz, Gdynia, [w:] Hubert H. Górnowicz i inni red., Nazwy miast Pomorza Gdańskiego, wyd. drugie poprawione i poszerzone, Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 1999.
  10. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w.: rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 89.
  11. Kamień węgielny na budowie największego biurowca w historii Gdyni.

Oceń: Redłowo

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:17