UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdynia - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mały Kack


Mały Kack (w języku kaszubskim – Môłi Kack) oraz w języku niemieckim znany jako Klein Katz, to charakterystyczna północna część Gdyni, która jest ciekawym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Dzielnica ta graniczy z wieloma innymi rejonami Gdyni, co czyni ją doskonałym punktem wyjścia do odkrywania piękna tego miasta.

Granice Małego Kacka są wyraźnie określone przez sąsiadujące dzielnice: od północy znajduje się Witomino oraz Wzgórze Św. Maksymiliana, które wyróżniają się urokliwymi krajobrazami, idealnymi do spacerów. Na wschód od Małego Kacka leży Redłowo oraz Orłowo, które są znane z pięknych plaż i ciekawej architektury.

Od zachodu sąsiaduje z Małym Kackiem Karwiny i Wielki Kack, co odnosi się nie tylko do lokalizacji, ale także do bogatej historii tych obszarów. Na południu znajduje się z kolei miasto Sopot, które oferuje wiele atrakcji turystycznych i rozrywkowych.

Mały Kack to więc nie tylko miejsce zamieszkania, ale również obszar pełen możliwości do spędzania wolnego czasu i odkrywania nowych szlaków. Każda z sąsiadujących dzielnic wnosi coś unikalnego, co sprawia, że Gdynia jako całość jest niezwykle interesującym miejscem na mapie Trójmiasta.

Charakterystyka ogólna

Dzielnica o nazwie Mały Kack stała się częścią miasta Gdyni 13 czerwca 1935 roku.

Nazwa tej dzielnicy wywodzi się od rzeki Kaczej, która przepływa przez jej tereny, w podobny sposób jak sąsiednia dzielnica Wielki Kack.

W okresie okupacji niemieckiej, Mały Kack zyskał nową nazwę – Kleinkatz.

W strukturze zabudowy przeważają domy jednorodzinne. W obrębie Małego Kacka znajdują się różne obiekty, które warto zaznaczyć:

Położenie

Mały Kack to obszar, który ciągnie się wzdłuż doliny rzeki Kaczej. Teren ten rozpościera się również na wzgórzach morenowych, które znajdują się w pobliżu granicy z Sopotem.

Granice tej dzielnicy z Witominem oraz Karwinami przebiega wzdłuż malowniczego fragmentu linii kolejowej Gdynia – Kościerzyna. Część tej trasy umiejscowiona jest u podnóża skarpy, z której szczytu roztacza się widok na większość obszaru Małego Kacka oraz na niektóre sąsiednie dzielnice.

Historia

Najstarsze znane ślady osadnictwa w Małym Kacku pochodzą z lat 550-450 p.n.e. Do tej pory archeolodzy odnaleźli wiele cennych znalezisk, w tym kolczyki, szczypce oraz brązowe paciorki, a także żelazną brzytwę. Odkryto również cmentarzysko z grobami ciałopalnymi, w tym skrzynkowymi i popielnicowymi. Przez cały XIV wiek omen ten pozostawał pod zarządem monarchów Pomorza Gdańskiego. Pierwsza udokumentowana wzmianka wieś pojawia się w 1342 roku, w dokumentacji wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Ludolfa Königa von Wattzau, który szczegółowo określił granice opactwa cystersów w Oliwie. Kolejny dokument z tego samego roku wspomina o rycerzu Piotrze z Kacka, który był sędzią ziemskim. W 1363 roku Mały Kack uzyskał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim, który nadał komtur gdański Giselbrecht von Dudelsheim.

W drugiej połowie XIV wieku na terenie Małego Kacka funkcjonowały młyny zbożowe, papiernie oraz cegielnie, a także znajdowało się tu największe na Pomorzu Gdańskim skupisko kuźnic żelaza. Na początku XV wieku wieś przeszła w ręce rodu Ściborowiców, pochodzących ze Sławutowa, który podzielił się na dwie linie – sławutowską i kacką. W 1550 roku znaczny obszar miejscowości został zakupiony przez Jerzego Rosenberga, późniejszego burmistrza Gdańska, który nabył zalesione tereny, łąki, ogrody oraz przywilej połowu ryb w okolicznych rzekach. W 1586 roku ufundował w Małym Kacku kościół protestancki, przeznaczony głównie dla pracowników kuźnic; według niektórych źródeł przyczyniły się do tego środki ze zbiórek na odbudowę kościoła katolickiego w Wielkim Kacku. Kościół ten z biegiem lat przeszedł rozbudowę, obecnie znany jest jako katolicki pw. Matki Boskiej Bolesnej.

Dokumenty z okresu przedstawiają również wielu właścicieli działek i obiektów na terenie wsi. Do tych dóbr należał dwór, który kilkukrotnie przeszedł przebudowę, a dzisiaj leży w granicach dzielnicy Orłowo. W drugiej połowie XVI wieku wieś była własnością miejską i znajdowała się w powiecie gdańskim województwa pomorskiego. W XVII wieku Mały Kack należał do gdańszczanina Salomona Heinricha Bartscha, a następnie Georga Arendta. Pomiędzy latami 1710 a 1730 wieś była w rękach Valentina Andreasa Borckmanna, który przekształcił ją w większy ośrodek, a po nim majątek przeszedł w ręce rodziny Krokowskich z Krokowej, którzy znacznie przyczynili się do jej rozwoju gospodarczego oraz wzniesienia obecnego pałacu utrzymanego w stylu barokowo-rokokowym.

Po rozbiorach Polski Mały Kack kilkakrotnie zmieniała właścicieli. Wpierw stanowił własność Englikowskiego, od 1824 roku należał do rodziny Stobbe, później od 1840 do rodziny Waschke, a następnie aż do 1939 roku do rodziny Kühlów, która budowała m.in. Dwór Młynarza z 1868 roku, obecnie w obrębie Orłowa. W 1859 roku rodzina von Brauchitsch zakończyła przebudowę pałacu. W okresie międzywojennym jego właścicielem był Julius Jewelowski, a potem Towarzystwo Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych w Warszawie. Do 1945 roku Mały Kack (z Kolibkami) był miejscem głównie protestanckiej ludności na obszarze Gdyni, w 1922 roku liczba ta wynosiła około 300 osób. Na tamtejszym cmentarzu przy kościele luterańskim grzebano zmarłych różnych wyznań i narodowości. W wyniku walk w marcu 1945 roku kościół ucierpiał znacznie. Przez lata 1948–1955 został odbudowany i rozbudowany jako katolicki.

Wraz z napływem ludności do Gdyni, Mały Kack przyciągnął wielu nowych mieszkańców, osiągając liczebność kilku tysięcy ludzi w okresie międzywojennym, wśród których przeważały osoby wyznania katolickiego. Na ich potrzeby w 1933 roku wybudowano i poświęcono kościół parafialny pw. Chrystusa Króla. W latach 1958–1970 wzniesiono nową świątynię na jego miejscu. W sąsiedztwie kościoła mieści się najstarsza podstawówka w tej części obecnej Gdyni, która została założona wkrótce po odzyskaniu niepodległości. W aktualnym podziale Gdyni, znaczna część historycznego Małego Kacka została przyłączona do Orłowa.

Plany rozwoju

Na granicy zKarwinami, zlokalizowanej w miejscu, gdzie linia kolejowa nr 201 przecina ulicę Wielkopolską, zrealizowano budowę stacji Gdynia Karwiny. Jest to istotny postęp dla lokalnego transportu, ponieważ pociągi PKM zatrzymują się w tym miejscu, co znacznie ułatwia komunikację mieszkańcom oraz przyjezdnym.

Przypisy

  1. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni [online], um.gdynia.pl [dostęp 24.04.2024 r.]
  2. Monika Chojnacka. Mały Kack i jego właściciele do końca XVIII wieku. „Zeszyty Gdyńskie”. 11, s. 121-126, 2016.
  3. Pomorska Kolej Metropolitalna w Gdyni. Powstaną trzy dworce [online], www.trojmiasto.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  4. Dzień otwarty nowych przystanków PKM w Gdyni [online], 04.12.2017 r. [dostęp 18.01.2019 r.]
  5. Kazimierz Małkowski: Kolibki, Orłowo, Redłowo, Mały Kack. Gdańsk: Wydawnictwo „Oskar”, 2009, s. 117-130.
  6. www.gotenhafen.com.pl. [dostęp 13.09.2016 r.]
  7. Tomasz Rembalski: Gdynia i jej dzielnice przed powstaniem miasta (XIII-XX wiek). Gdynia: 1990, s. 94.
  8. Barbara Spigarska. Badania archeologiczne na terenie Gdyni. „Rocznik Gdyński”. 5, s. 30, 1984.
  9. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. red.: Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski i Władysław Walewski. T. III. Warszawa: 1882, s. 651.
  10. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 93.
  11. Nazwy miast Pomorza Gdańskiego. red.: Hubert Górnowicz i Zygmunt Brocki. Gdańsk: Ossolineum, 1978, s. 64.

Oceń: Mały Kack

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:5