UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdynia - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mirosław Rybicki


Mirosław Rybicki, znany także jako Mirosław Bogdan Rybicki, to postać niezwykle interesująca w kontekście polskiej historii współczesnej. Urodził się 9 listopada 1955 roku w Gdyni, gdzie rozpoczął swoją życiową podróż. Jako polski przedsiębiorca, wyróżnia się na tle innych swoją aktywnością i zaangażowaniem w życie społeczne oraz polityczne.

W okresie PRL, Rybicki był istotnym działaczem opozycyjnym, co stanowi ważny element jego biografii. Jego działalność miała znaczący wpływ na kształtowanie się ruchów społecznych w Polsce tamtego czasu.

Życiorys

Mirosław Rybicki jest postacią, której życie i działalność nabrały szczególnego znaczenia w kontekście polskiej historii. W 1977 roku ukończył Technikum Przemysłu Okrętowego w Gdańsku, co stanowiło podstawę jego kariery zawodowej. Po zakończeniu nauki rozpoczął pracę w gdańskim Hydrosterze, a następnie, do 1980 roku, związał się z biurem projektowym. W pewnym momencie jego życia, przez trzy lata, przebywał na rencie. W 2012 roku uzyskał dyplom z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, co ukazuje jego zróżnicowane zainteresowania edukacyjne.

Rybicki aktywnie włączył się w działalność opozycyjną już w 1976 roku. Jego współpraca z Komitetem Obrony Robotników, Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Studenckim Komitetem Solidarności i Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża jest dowodem na jego zaangażowanie w walkę o prawa obywatelskie. Zajmował się również organizacją obchodów rocznic niepodległościowych, co wpisuje się w szerszą narrację o patriotyzmie tamtego okresu. W 1979 roku był jednym z sygnatariuszy inicjujących Ruch Młodej Polski, w którym to kierował jawnie sferą techniczną.

W sierpniu 1980 roku brał aktywny udział w strajku w Stoczni Gdańskiej, gdzie skoncentrował swoje działania na organizacji zaplecza drukarskiego. Jego zaangażowanie w NSZZ „Solidarność” ujawniło się również podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów, gdzie odgrywał istotną rolę. Po wprowadzeniu stanu wojennego, od grudnia 1981 do grudnia 1982 roku, pozostawał w ukryciu, co było koniecznością dla wielu działaczy opozycyjnych.

Do końca lat 80. Rybicki pracował w Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych „Świetlik”, gdzie przewodniczył radzie nadzorczej. Po 1989 roku, pomimo przemian politycznych, nie wrócił do aktywnej działalności w polityce. Jego kariera skupiła się na zajmowaniu kierowniczych stanowisk w spółkach prawa handlowego, w tym w branży wydawniczej.

W 2024 roku wojewoda Beata Rutkiewicz powołała go do Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Jego wkład w kulturę został doceniony; w 2001 roku otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury, a w 2009 roku Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności w 2015 roku.

Życie prywatne

Wiedza o życiu osobistym Mirosława Rybickiego jest fascynująca. Urodził się jako syn Stefana i Marii Rybickich. Zawarł związek małżeński z Magdaleną Modzelewską-Rybicką, co dopełnia jego charakterystykę rodzinną.

W jego najbliższej rodzinie znajdują się także znani krewni. Mirosław jest bratem kilku osób, w tym Arkadiusza Rybickiego, Sławomira Rybickiego oraz Bożeny Rybickiej.

Warto również podkreślić, że Mirosław Rybicki jest szwagrem Macieja Grzywaczewskiego, co pokazuje, jak rozległa jest jego sieć rodzinnych powiązań.

Przypisy

  1. Zarządzenie Wojewody Pomorskiego z dnia 28.08.2024 r. w sprawie powołania Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. gov.pl. [dostęp 31.08.2024 r.]
  2. Rybicki Mirosław. gedanopedia.pl. [dostęp 12.02.2023 r.]
  3. Sobol, Sławomir. wyborcza.pl, 28.11.2008 r. [dostęp 09.06.2010 r.]
  4. M.P. z 2015 r. poz. 984
  5. M.P. z 2010 r. nr 27, poz. 291

Oceń: Mirosław Rybicki

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:18