Bożena Rybicka-Grzywaczewska


Bożena Dorota Rybicka-Grzywaczewska, urodzona 10 września 1957 roku w Gdyni, to postać o bogatym dorobku społecznym oraz zawodowym. Jest polską działaczką społeczną, która w przeszłości pełniła rolę technologii żywienia.

Warto zaznaczyć, że była również aktywnym uczestnikiem opozycji demokratycznej w czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, co podkreśla jej zaangażowanie w walkę o demokratyczne wartości i prawa człowieka.

Życiorys

Córka Stefana oraz Marii Rybickich, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, ukończyła Technikum Gastronomiczne w Gdańsku w 1976 roku, zdobywając kwalifikacje w zakresie technologii żywienia. Przed rokiem 1980 była zatrudniona w różnorodnych instytucjach, m.in. w WSS Społem. W 1977 roku zaangażowała się w działania opozycyjne, przystępując do Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Jej aktywność w tym zakresie zaowocowała w 1979 roku, kiedy była jednym z sygnatariuszy deklaracji powołującej Ruch Młodej Polski.

Współpracowała również z Wydawnictwem im. Konstytucji 3 Maja, aktywnie uczestnicząc w organizacji nielegalnych manifestacji rocznicowych. W okresie wydarzeń sierpniowych w 1980 roku, była jednym z uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej. Po strajku, zaangażowała się w działalność NSZZ „Solidarność”, gdzie zyskała zaufanie i została osobistą sekretarką Lecha Wałęsy, przywódcy związku.

W 1981 roku uczestniczyła w delegacji NSZZ „Solidarność” podczas wizyty w Watykanie. Po wprowadzeniu stanu wojennego, przez kilka miesięcy zmuszona była do życia w ukryciu. Do 1984 roku prowadziła nieformalny sekretariat Lecha Wałęsy. Następnie, od 1984 roku, przebywała na emigracji we Francji, gdzie podjęła współpracę z wydawnictwami i zainicjowała Fundusz „SOS Pomoc Chorym w Polsce”. Po powrocie do kraju w 1988 roku, współtworzyła Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym oraz Stowarzyszenie Wspólny Dom.

W 1992 roku objęła stanowisko przewodniczącej Gdańskiej Fundacji Dobroczynności. Dodatkowo, w 2008 roku została przewodniczącą Gdańskiej Rady Seniorów, działającej przy prezydencie miasta. W życiu osobistym jest żoną Macieja Grzywaczewskiego oraz siostrą Arkadiusza, Mirosława i Sławomira Rybickich.

Odznaczenia

Bożena Rybicka-Grzywaczewska została odznaczona wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, które potwierdzają jej osiągnięcia oraz zasługi. Wśród najważniejszych z nich znajduje się Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymała w 2006 roku, oraz Krzyż Wolności i Solidarności, przyznany jej w 2015 roku.

Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.11.2015 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2016 r. poz. 31).
  2. a b Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28.08.2006 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2006 r. nr 80, poz. 807).
  3. Bartosz B. Gondek Bartosz B., Rybicka-Grzywaczewska Bożena, Modzelewska Magdalena i Osowska Ewa, wyborcza.pl, 21.08.2005 r. [zarchiwizowane 13.09.2011 r.]

Oceń: Bożena Rybicka-Grzywaczewska

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:9