UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdynia - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zbigniew Szczypiński


Zbigniew Szczypiński to postać, której działalność odbiła się szerokim echem w polskiej nauce i polityce.

Urodził się 11 sierpnia 1939 roku w Gdyni, co stało się punktem wyjścia dla jego późniejszej kariery.

Jako socjolog wprowadził wiele cennych idei i przemyśleń do polskiej myśli społecznej, a jego zaangażowanie w politykę zaowocowało mandatem posła na Sejm II kadencji.

Życiorys

Ukończył w 1963 roku studia socjologiczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w pracowni socjologicznej do 1981 roku w Stoczni Gdańskiej, gdzie miał okazję zdobywać cenne doświadczenie. Był również przewodniczącym gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

W okresie do 1981 roku należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz aktywnie uczestniczył w działaniach pierwszej „Solidarności”. Po ponownej legalizacji związku zawodowego w 1991 roku, przejął kierownictwo Ośrodka Badań Społecznych w Gdańsku, który działał w obrębie NSZZ „Solidarność”.

W 1994 roku, po śmierci Haliny Licnerskiej, uzyskał mandat posła na Sejm II kadencji, reprezentując okręg gdański z listy Unii Pracy. W parlamencie angażował się w prace Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług, a także w Komisji Nadzwyczajnej, mającej na celu rozpatrzenie projektów ustaw dotyczących reformy Centrum Administracyjnego i Gospodarczego Rządu. Jego zaangażowanie obejmowało także dziewięć podkomisji.

W trakcie swojej kadencji opuścił Unię Pracy, a w 1997 roku ubiegał się o reelekcję z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak nie odniósł sukcesu. W 2009 roku przyłączył się do Polskiej Partii Socjalistycznej, w której wszedł w skład rady naczelnej tego ugrupowania, ale w 2010 roku zdecydował się na opuszczenie PPS.

Przypisy

  1. Zbigniew Szczypiński: Mieszkanie to nie towar. lewica.pl, 24.01.2010 r. [dostęp 23.10.2012 r.]

Oceń: Zbigniew Szczypiński

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:20