Gerard Czaja


Gerard Czaja, urodzony 3 lutego 1940 roku w Gdyni, to postać znacząca w polskiej historii politycznej. Jego życie zakończyło się 16 września 2021 roku w Gdańsku.

Był on nie tylko politykiem, ale także aktywnym działaczem spółdzielczym, reprezentującym interesy społeczności lokalnych. Czaja w czasie swojej kariery pełnił funkcję senatora w V kadencji, co podkreśla jego wpływ na rozwój społeczno-polityczny regionu.

Życiorys

Gerard Czaja był osobą o bogatym życiorysie, synem Wojciecha oraz Anny. Swoją karierę zawodową rozpoczął jako technolog w warsztatach Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Bytowie. Następnie przeszedł do pracy w Spółdzielni Inwalidów „Metal” w Bytowie, gdzie z biegiem lat awansował na stanowisko prezesa zarządu. W 1979 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Był aktywnym członkiem ruchu spółdzielczego, a także jednym z założycieli Bytowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w której zasiadał w zarządzie. Ponadto angażował się w Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Inwalidów oraz Spółdzielni Niewidomych, gdzie był członkiem rady nadzorczej. Czaja uczestniczył w zgromadzeniu ogólnym Krajowej Rady Spółdzielczej i był inicjatorem utworzenia Stowarzyszenia „Losy małych ojczyzn” w Gdańsku. Był również współzałożycielem Stowarzyszenia „Razem”, które działało na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Należał do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, co podkreślało jego silne związki z regionem.

W latach 1984–1988 pełnił funkcję przewodniczącego miejskiej rady narodowej Bytowa, a następnie, w latach 1998–2001, zasiadał jako radny Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz członek rady Pomorskiej Regionalnej Kasy Chorych. Jego życia polityczne zainteresowania sięgały czasów przynależności do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a później do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z ramienia SLD sprawował mandat senatora w latach 2001–2005, wybrany w okręgu gdyńskim.

Mimo że w latach 2005 i 2007 bez powodzenia starał się ponownie o mandat senatorski, jego wkład w życie społeczne i polityczne regionu pozostał znaczący. W życiu osobistym był żonaty i miał syna Grzegorza. Po zakończeniu swojej drogi życiowej, Gerard Czaja został pochowany na cmentarzu komunalnym w Bytowie.

Przypisy

  1. a b Gerard Czaja. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 01.11.2021 r.]
  2. Gerard Czaja: Nekrolog. kurierbytowski.com.pl. [dostęp 18.09.2021 r.]
  3. Informacje w serwisie Grobonet. [dostęp 18.09.2021 r.]
  4. Gerard Czaja. wyborcza.pl, 18.09.2021 r. [dostęp 18.09.2021 r.]

Oceń: Gerard Czaja

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:25