Andrzej Kaznowski


Andrzej Roman Kaznowski był wybitną postacią w polskim życiu publicznym, urodził się 23 grudnia 1935 roku w Gdyni, a swoje życie zakończył 12 sierpnia 2023 roku w Gdańsku.

Był polskim działaczem partyjnym i państwowym, a także uznawanym ekonomistą oraz dyplomatą. W swojej karierze politycznej pełnił ważną funkcję jako prezydent Gdańska w latach 1973–1977.

Życiorys

Jest to życiorys Andrzeja Kaznowskiego, jedynego dziecka Wacława, pracownika Marynarki Wojennej, oraz Melanii, z domu Ambrożewicz. W obliczu II wojny światowej, znalazł się w sytuacji wysiedlenia na terytorium Generalnego Gubernatorstwa, a swoje wojenne lata spędził w Warszawie. Dopiero na początku 1945 roku powrócił do Gdyni.

W 1953 roku, Kaznowski zdał maturę w Technikum Finansowym w Sopocie. W okresie od 1962 do 1965 roku kształcił się w zawodowym studium administracji na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 1968 roku obronił pracę magisterską dotycząca finansowania produkcji eksportowej statków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1953–1969 Andrzej Kaznowski był zatrudniony w Narodowym Banku Polskim w województwie gdańskim, gdzie zajmował różne stanowiska, w tym inspektora, starszego inspektora oraz naczelnika wydziału w lęborskim oddziale. Pracował także jako specjalista ds. handlowych w oddziale gdańskim. Był aktywnym członkiem Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych, prowadząc wykłady dla Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

W latach 1950–1956 pełnił funkcję członka Związku Młodzieży Polskiej, a w 1959 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku. Kaznowski został członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, a od 1969 do 1972 roku był zastępcą kierownika Wydziału Przemysłu i Budownictwa. Następnie, aż do grudnia 1973 roku, pełnił rolę kierownika tego wydziału.

Od 13 grudnia 1973 do 15 września 1977 roku odpowiadał za funkcję prezydenta Gdańska, co miało miejsce po rozdzieleniu obowiązków włodarza miasta i przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W trakcie jego kadencji doszło do podpisania umowy partnerskiej z Bremą, co było pierwszą tego rodzaju współpracą polskiego miasta z miejscowością z Republiki Federalnej Niemiec.

W latach 1977–1982 działał jako attaché handlowy ds. gospodarki morskiej w czeskiej ambasadzie w Pradze. Po ich zakończeniu powrócił do Polski i do 1990 roku zajmował stanowisko kierownika gdańskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli. Warto również dodać, że od 1959 roku Andrzej Kaznowski był żonaty z Marią, z którą miał syna; Maria zmarła w 1999 roku.

Odznaczenia

Andrzej Kaznowski odniósł się do swojego osiągnięć, zdobywając liczne odznaczenia i wyróżnienia podczas swojej kariery. Do jego najważniejszych nagród należy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który jest jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń w naszym kraju.

Wśród innych wyróżnień, które uświetniają jego dorobek, znajdują się:

  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż „Za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego”,
  • Złoty Medal „Za zasługi dla Obronności Kraju”,
  • Złota Odznaka „Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych”,
  • Portugalski Order Infanta Henryka V klasy, który otrzymał w 1974 roku.

Kaznowski został również doceniony przez różne organizacje, m.in.:

  • Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego,
  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne,
  • Liga Ochrony Kraju, gdzie uhonorowano go odznaką „Zasłużony Działacz”,
  • oraz wyróżnieniami „Za zasługi dla Gdańska”, „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” i „Zasłużonym Ziemi Wejherowskiej”.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w 1975 roku Andrzej Kaznowski został honorowym obywatelem miasta Omaha w Stanach Zjednoczonych, co świadczy o jego znaczeniu nie tylko na polskiej, ale także na międzynarodowej arenie.


Oceń: Andrzej Kaznowski

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:24