Małgorzata Grażyna Zwiercan, znana również pod rodowym nazwiskiem Gasperowicz, urodziła się 6 lipca 1958 roku w Gdyni.
Jest to postać niezwykle wszechstronna, łącząca w sobie rolę polityka, terapeutki oraz przedsiębiorcy.
W trakcie swojej kariery politycznej, Małgorzata Zwiercan zyskała uznanie jako aktywistka opozycji demokratycznej w trudnych czasach PRL.
Pełniła funkcję posłanki na Sejm VIII kadencji w latach 2015–2019, a w okresie 2021–2023 obejmowała stanowisko komendanta głównego Ochotniczych Hufców Pracy.
Życiorys
W drugiej połowie lat 80. Małgorzata Zwiercan była aktywna w Solidarności Walczącej, gdzie przyczyniła się do nadawania audycji radiowych oraz zajmowała się redakcją techniczną biuletynu „Poza Układem”. Dodatkowo, była zaangażowana w dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu, a także oferowała pomoc osobom ukrywającym się przed represjami.
W 1990 roku wzięła udział w kampanii prezydenckiej Kornela Morawieckiego, co zaktywizowało jej działania polityczne. W ciągu ponad 20 lat w okresie III RP nie angażowała się w politykę i skupiła na samorozwoju, kończąc studium terapii uzależnień w jednostce akredytowanej przez PARPA. W 2013 roku zdobyła kwalifikacje zawodowego instruktora terapii uzależnień. W tym samym czasie rozpoczęła prowadzenie własnej działalności w tej branży.
Była również fundatorką Kaszubskiej Fundacji Podaruj Dzieciom Nowe Życie oraz współorganizatorką Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna. Później uzyskała magisterium z zarządzania i inżynierii produkcji w Gdańskiej Szkole Wyższej. Uzupełniła swoją wiedzę studiami podyplomowymi z obszaru Executive MBA oraz zarządzania w ochronie zdrowia i agrobiznesie.
W wyborach parlamentarnych w 2015 roku wystartowała do Sejmu w okręgu gdyńskim z pierwszego miejsca na liście Kukiz’15, organizowanej przez Pawła Kukiza. Z powodzeniem zdobyła mandat posłanki VIII kadencji, uzyskując 11 822 głosy. W Sejmie objęła funkcję przewodniczącej Komisji Polityki Senioralnej oraz była członkinią Komisji Zdrowia. Została także przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
14 kwietnia 2016 roku, podczas głosowania nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego, oddany przez nią głos za Kornela Morawieckiego, który był nieobecny, skutkował jej wykluczeniem z klubu Kukiz’15. Następnie, 18 maja tego samego roku, była współtwórczynią koła poselskiego Wolni i Solidarni, pod przewodnictwem Kornela Morawieckiego, zostając jego sekretarzem. 18 listopada 2016 roku zarejestrowała partię o tej samej nazwie, z której później zrezygnowała.
W lutym 2019 roku, w wyniku głosowania „na dwie ręce”, prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie zarzucił jej przekroczenie uprawnień służbowych. W listopadzie tego samego roku prokurator złożył akt oskarżenia, a proces rozpoczął się w październiku 2021. W czerwcu 2022 roku została nieprawomocnie skazana na rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania oraz innymi ograniczeniami.
W styczniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie złagodził karę, ograniczając się do grzywny oraz skracając zakaz zajmowania stanowisk publicznych do dwóch lat. 30 września 2019 roku, po śmierci Kornela Morawieckiego i rozpadu koła poselskiego WiS, stała się posłanką niezrzeszoną.
W tych samych wyborach nie zdobyła reelekcji, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości (otrzymała 7879 głosów). Po wyborach przystąpiła do klubu PiS w Sejmie. W grudniu 2019 roku rozpoczęła pracę jako ekspert w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W październiku 2021 została powołana na stanowisko komendanta głównego Ochotniczych Hufców Pracy. Dodatkowo, znalazła się w składzie Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, pełniąc funkcję komendanta głównego OHP do grudnia 2023 roku.
Odznaczenia
Małgorzata Zwiercan otrzymała szereg znaczących odznaczeń za swoje zasługi i działalność. Oto lista wyróżnień, które otrzymała:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2011 roku,
- Krzyż Wolności i Solidarności, przyznany w 2016 roku,
- Medal „Pro Patria”, otrzymany w 2019 roku,
- Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, również z 2019 roku,
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznana w 2016 roku,
- Odznaka honorowa „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”, przyznana w 2017 roku,
- Krzyż Solidarności Walczącej.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Andrzej Kaznowski | Stanisław Fudakowski | Wiesław Byczkowski | Adam Drzeżdżon | Piotr Borawski (samorządowiec) | Bożena Rybicka-Grzywaczewska | Ryszard Stachurski | Marek Stępa | Zbigniew Biernat (prezydent Gdyni) | Wanda Fidelus-Ninkiewicz | Dorota Pyć | Wojciech Szczurek | Janusz Kaczmarek | Gerard Czaja | Włodzimierz Kreft | Dorota Arciszewska-Mielewczyk | Jarosław Sellin | Joanna Senyszyn | Arkadiusz Rybicki | Michał Urbaniak (polityk)Oceń: Małgorzata Zwiercan