Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego


Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowe miejsce położone w sercu Gdyni. Rozpoczyna swój bieg przy plaży w Śródmieściu i ma imponującą długość ponad 1,5 km. Przebiega malowniczo pomiędzy linią brzegową Zatoki Gdańskiej a wysokością wzgórza Kamiennej Góry oraz Kępą Redłowską, kończąc swoją trasę przy plaży w Redłowie.

To miejsce nie tylko zachwyca walorami rekreacyjnymi, ale również pełni ważną funkcję ochronną. Bulwar działa jako falochron, co oznacza, że zabezpiecza stromy brzeg przed niebezpiecznymi skutkami sztormów. Dzięki temu mieszkańcy oraz turyści mogą cieszyć się spokojem i pięknem nadmorskiego krajobrazu.

Historia

W latach 20. XX wieku zaczęła się historia promenady, która dziś nosi miano bulwaru. Była to piaszczysta ścieżka umiejscowiona na niewielkim nasypie, obok której znajdował się budynek łazienek. Rozwój tego terenu nabrał tempa w latach 30. XX wieku, kiedy to zorganizowano prace publiczne, angażując wielu bezrobotnych przybywających do nowo budowanej Gdyni. Wtedy umocniono stok Kamiennej Góry, sadząc drzewa oraz budując schody.

W połowie lat 30. XX wieku przeprowadzono znaczące umocnienie drogi, tworząc betonową opaskę. Choć w porównaniu do dzisiejszej konstrukcji miała ona jedynie 80 cm wysokości, zyskała na znaczeniu. Między tą opaską a zboczem Kamiennej Góry ciągnęła się żwirowa ścieżka, która pozwalała na spacerowanie. Niestety, stan ten nie przetrwał II wojny światowej i w 1949 roku bulwar został zniszczony przez silny sztorm.

W 1958 roku Gdynia doczekała się powołania „Społecznego Komitetu Budowy Bulwaru Nadmorskiego”. Jego działania culminowały w otwarciu nowego Bulwaru Nadmorskiego w 1969 roku, które miało miejsce podczas obchodów Dni Morza. Od tego czasu bulwar istnieje w takiej samej formie, oferując mieszkańcom i turystom wiele atrakcji.

Przed przełomem lat 90. XX wieku, w sąsiedztwie bulwaru znajdowała się Polanka Redłowska, gdzie funkcjonował ogólnodostępny basen oraz brodzik dla najmłodszych. Wczesny XXI wiek przyniósł kolejne zmiany, gdy przeprowadzono refulację plaży centralnej w Gdyni, powiększając ją zarówno w kierunku wschodnim, jak i południowym. Dzięki tym działaniom bulwar otrzymał dodatkową ochronę, a dostęp do plaży stał się łatwiejszy dzięki nowym schodom.

Znaczącą modernizację bulwaru przeprowadzono w 2005 roku, kiedy to powstał nowy budynek restauracji „Barracuda”. Jego projekt został zrealizowany przez architektów z Politechniki Gdańskiej, wzbogacając tym samym ofertę gastronomiczną tego popularnego miejsca.

Pomniki

Wzdłuż bulwaru można napotkać szereg unikalnych pomników, które przyciągają uwagę turystów i mieszkańców. Oto niektóre z nich:

  • Gdyńskie Rybki – metalowy odlew autorstwa Adama Smolany, który przedstawia trzy ryby, umiejscowiony tuż przy wejściu na plażę centralną,
  • Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę – kamienna rzeźba, która ukazuje kobietę wkraczającą do wzburzonego morza,
  • Powrót do domu (znana także jako „małe rybki”) – odwzorowanie rzeźby, która obecnie znajduje się w budynku Urzędu Miasta. Ta statua, przedstawiająca dwa łososie powracające do swoich rzek, usytuowana jest na końcu bulwaru, blisko zejścia na plażę w Redłowie. To piękne dzieło sztuki jest darem od mieszkańców siostrzanego miasta Gdyni – Seattle, a wykonane zostało przez amerykańską artystkę Louise McDowell, przy wsparciu Seattle – Gdynia Sister City Association.

Przypisy

  1. Gdynia. Co dalej z Polanką Redłowską? Radni PO i społecznicy apelują o 5-letnie moratorium na jej sprzedaż
  2. Nieliczni turyści i kary za paradowanie w stroju kąpielowym. Tak kiedyś wyglądały gdyńskie plaże

Oceń: Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:23