Dariusz Bitner, urodzony 30 listopada 1954 roku w Gdyni, to znany prozaik oraz krytyk literacki, który ma na swoim koncie także wiele utworów stworzonych z myślą o dzieciach i młodzieży. Swoje życie związał z miastem Szczecin, dokąd przeprowadził się w 1958 roku.
Bitner ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Technikum Budowlane im. Kazimierza Wielkiego. Już w 1970 roku zadebiutował na łamach szczecińskiego tygodnika „Jantar”, a od 1976 roku rozpoczął współpracę z magazynem satyrycznym „60 minut na godzinę”, który jest częścią redakcji programu III Polskiego Radia. W tym okresie tworzył humorystyczne mikrosłuchowiska, w tym jedno z najpopularniejszych - „Berek”, które miało oddzielną premierę na antenie oraz ukazało się w późniejszej publikacji książkowej.
Przez lata jego teksty były publikowane w ogólnopolskich magazynach literackich i społeczno-kulturalnych. Zyskał uznanie, a jego proza oraz eseje mogły być czytane m.in. w „Twórczości”, „Miesięczniku Literackim”, „Literaturze”, „Nowym Wyrazie”, „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Odrze”, „Akcencie”, „Radarze”, „Studencie”, „Nowym Nurcie” oraz „Pograniczach”.
Bitner nie ograniczał się jedynie do literatury – pracował również jako asystent reżysera przy filmie Alchemik, a także był stróżem nocnym w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie-Dąbiu oraz dziennikarzem w lokalnej gazecie. Swoje umiejętności wykorzystał także w agencji reklamowej Oskar Wegner. Jako scenarzysta współpracował z Teatrem KANA.
W swoim dorobku Dariusz Bitner założył i prowadził agencję dziennikarsko-literacką BASIL, z sukcesem obsługując liczne pism ogólnopolskie, a także zajmował się składem książek, adiustacją tekstów oraz nadzorem nad produkcją wydawnictw.
Własnymi siłami wydał kilka książek, w tym dzieło autorstwa Henryka Berezy - „Epistoły”. Co więcej, był pomysłodawcą i przez dziewięć miesięcy redaktorem pisma „BABORAK. Kultura Szczecińska”, które było dostępne bezpłatnie. Dzisiaj Dariusz Bitner nadal działa aktywnie jako członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, pracując obecnie w dziale promocji i marketingu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.
Nagrody i nominacje
Dariusz Bitner, znany polski autor, zdobył szereg prestiżowych nagród i nominacji, które podkreślają jego wkład w literaturę. Jego osiągnięcia cieszą się uznaniem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków literackich.
- 1982 – nagroda im. Stanisława Piętaka,
- 1985 – nagroda im. Andrzeja Bursy,
- 1987 – Nagroda Wojewody Szczecina,
- 1990 – Nagroda im. Edwarda Stachury za maszynopis książki Sam w śmietniku słów,
- 1996 – Wyróżnienie Fundacji Kultury za książkę Bulgulula,
- 1997 – Nagroda Fundacji Kultury za książkę Pst,
- 2000 – Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina,
- 2019 – nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia za książkę Fikcja.
Te wyróżnienia świadczą o jego twórczej pasji oraz umiejętności dotarcia do ważnych tematów w literaturze współczesnej.
Twórczość
Twórczość Dariusza Bitnera jest niezwykle różnorodna i bogata, obejmując wiele gatunków literackich. Poniżej przedstawiamy przegląd jego dokonania literackiego, które pokazują jego unikalny styl i spojrzenie na rzeczywistość.
- Proza (miniatury prozatorskie) – Szczecin: WiMBP w Szczecinie, 1979,
- Bajka (dla dzieci) – Warszawa: KAW, 1979,
- Ptak (mikropowieść) – Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1981,
- Cyt (powieść) – Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1982,
- Owszem (trzy krótkie prozy) – Warszawa: Czytelnik, 1984,
- Ciąg dalszy (eseje i felietony) – Szczecin: Glob, 1989,
- Kfazimodo (powieść) – Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1989,
- Opowieści Chrystoma (poetycka baśń) – Szczecin: Albatros, 1992,
- Trzy razy (tryptyk prozatorski) – Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1995,
- Chcę, żądam, rozkazuję (eseje) – Szczecin: BASIL, 1995,
- Bulgulula (opowiadania) – Szczecin: BASIL, 1996,
- Pst (trylogia, kontynuacja powieści Cyt) – Szczecin: BASIL, 1997,
- Rak (powieść) – Szczecin: BASIL, 1998 (przedmowa: Henryk Bereza),
- Hm… Chcę, żądam, rozkazuję II (eseje) – Szczecin: BASIL, 1999,
- Na strychu (opowiadanie) – Szczecin: BASIL, 1999,
- Mna. Chcę, żądam, rozkazuję III (eseje) – Szczecin: BASIL, 2000,
- Psie dni (opowiadania) – Szczecin: BASIL, 2001,
- Piszę (eseje) – Warszawa: Fundacja im. K. Lewakowskiego, 2003,
- Mała pornografia (powieść) – Szczecin: BASIL, 2003,
- Książka (powieść w opowiadaniach) – Szczecin: Wydawnictwo Forma, 2006,
- Jesień w Szczecinie (powieść w esejach) – Szczecin: db, 2011.
Przypisy
- Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia [online], trojmiasto.pl, 16.05.2019 r. [dostęp 30.08.2019 r.]
- Szept Dariusza Bitnera, [w:] Janusz J. Drzewucki, Stan skupienia. Teksty o prozie, Szczecin: Wydawnictwo Forma, 2014 r. Brak numerów stron w książce
- Krawędź, [w:] Henryk H. Bereza, Sposób myślenia. O prozie polskiej, Warszawa: Czytelnik, 1989 r. Brak numerów stron w książce
- Niespełnienie, [w:] Leszek L. Bugajski, Strategia ślimaka, Warszawa: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1988 r. Brak numerów stron w książce
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Adam Darski | Marcin Nałęcz-Niesiołowski | Joanna Kozak | Krzysztof Duda (muzyk) | Leszek Dzięgielewski | Andrzej Łachański | Krzysztof Dziwny Gojtowski | Danuta Borsuk | Aleksander Grotowski | Bernard Dornowski | Jerzy Stachura (poeta) | Mirosław Śledź | Joanna Wnuk-Nazarowa | Małgorzata Fonfria-Pereda | Halina Wasielke-Cieślak | Andrzej Mundkowski | Izabela Filipiak | Wiesław Pietroń | Jacek Samojłowicz | Radosław BrzozowskiOceń: Dariusz Bitner