Tomasz Ryszard Szubrycht, urodzony 1 października 1963 roku w Gdyni, to uznawany wojskowy oraz naukowiec, który specjalizuje się w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego oraz obronności państwa.
Jako jeden z najbardziej znanych polskich ekspertów w dziedzinie strategii sił morskich, Szubrycht posiada znaczące osiągnięcia w swojej dziedzinie. Pełniąc funkcję kontradmirała w Marynarce Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, aktywnie przyczynia się do rozwoju narodowego bezpieczeństwa oraz strategii obronnych kraju.
Służba wojskowa i praca naukowa
W 1987 roku Tomasz Szubrycht zakończył studia wyższe w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni, uzyskując pierwsze miejsce w swojej grupie. Jeszcze w tym samym roku zainicjował swoją służbę wojskową, przystępując do Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów.
W 1990 roku objął funkcję zastępcy dowódcy na pokładzie ORP „Hydrograf”, odpowiedzialnego za działania rozpoznawcze, a po sześciu latach, w 1996 roku, awansował na dowódcę tego okrętu. Jego kadencja na ORP „Hydrograf” przyniosła mu ogólnokrajowe uznanie, zwłaszcza że w 1999 roku jednostka została ogłoszona najlepszym okrętem Marynarki Wojennej RP pod jego przewodnictwem.
Tomasz Szubrycht kształcił się również za granicą, kończąc z wyróżnieniem zarówno Naval Amphibious School w San Diego, jak i studia podyplomowe w Naval War College w Newport w Rhode Island. W 2002 roku, będąc wciąż dowódcą okrętu, obronił rozprawę doktorską na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego tej samej akademii w Gdyni, zdobywając wyróżnienie za swoją pracę.
Po obronie doktoratu, w grudniu 2002 roku objął stanowisko adiunkta na AMW, a w 2005 roku został kierownikiem Ośrodka Analiz Decyzyjnych i Działań Morskich na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich AMW. W 2009 roku złożył rozprawę habilitacyjną na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej, badając zagadnienia dotyczące sił morskich w kontekście polityki krajów NATO.
W 2012 roku Szubrycht zyskał tytuł dziekana Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich, gdzie jego inicjatywy przyczyniły się do uzyskania przez wydział uprawnień habilitacyjnych oraz zapoczątkowania Wojskowego Szkolenia Studentów Cywilnych.
W 2013 roku uzyskał tytuł profesora nauk społecznych, a 23 stycznia 2015 roku został powołany na Rektora-Komendanta AMW. W jego kadencji uczelnia zyskała na znaczeniu na arenie międzynarodowej; zauważono wzrost wymiany studentów i nauczycieli, szczególnie na kierunkach wojskowych, w których brali udział studenci z takich państw jak Katar, Kuwejt czy Arabia Saudyjska.
Oprócz działań akademickich, Tomasz Szubrycht jest redaktorem naczelnym „Rocznika Bezpieczeństwa Morskiego” oraz aktywnie współpracuje z Ligą Morską i Rzeczną, Polskim Towarzystwem Nautologicznym oraz stowarzyszeniem Rada Budowy Okrętów. W dniu 29 listopada 2018 roku został odznaczony stopniem kontradmirała, co potwierdza jego wkład w rozwój polskiej marynarki wojennej.
Odznaczenia
Wyróżnienia, które zdobył Tomasz Szubrycht, są znaczącym świadectwem jego osiągnięć i zaangażowania w służbę. Oto najważniejsze odznaczenia, które otrzymał:
- złoty Krzyż Zasługi (2020),
- brązowy Krzyż Zasługi (2006),
- morski Krzyż Zasługi (2018).
Wybrane publikacje
Wśród licznych osiągnięć Tomasza Szubrychta można znaleźć szereg istotnych publikacji, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju wiedzy w dziedzinie polityki morskiej oraz bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- Tomasz Szubrycht, Zrównoważenie sił morskich w polityce morskiej europejskich państw NATO, Warszawa 2008,
- Tomasz Szubrycht, Bezpieczeństwo morskie państwa. Zarys problemu, Gdynia 2011,
- Tomasz Szubrycht, Strategie, doktryny morskie. Zarys problematyki, Gdynia 2013, s. 380, ISBN 978-83-937052-0-7.
Przypisy
- Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte :: Rektor-Komendant [online], www.amw.gdynia.pl [dostęp 30.11.2018 r.] .
- M.P. z 2020 r. poz. 439
- M.P. z 2019 r. poz. 93
- M.P. z 2019 r. poz. 28.
- M.P. z 2013 r. poz. 809
- M.P. z 2007 r. nr 14, poz. 140
- a b Prof. Tomasz Ryszard Szubrycht, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.11.2016 r.] .
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Piotr Hallmann | Krzysztof Czaplewski | Andrzej Ameljańczyk | Antoni Komorowski | Marek Brągoszewski | Andrzej Żupański | Krzysztof Jaworski (admirał) | Sławomira Szpek | Krzysztof LigęzaOceń: Tomasz Szubrycht