Andrzej Żupański, znany również jako Andrzej, był przedstawicielem pokolenia, które znacząco wpłynęło na historię Polski. Urodził się w 1921 roku w Gdyni, a swoją życiową drogę zakończył 23 stycznia 2017 roku. Był nie tylko żołnierzem, ale także chemikiem oraz aktywnym działaczem kombatanckim.
Od stycznia 1943 roku należał do Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie brał udział w różnych operacjach wojskowych, w tym w akcji znanej jako Akcja Góral, która była jednym z wielu działań zbrojnych w czasie II wojny światowej.
Życiorys
W Warszawie zdobył wykształcenie w szkole podchorążych, a zimą 1944 roku wyruszył na Wołyń z własnym oddziałem. Tam, jako saper, brał udział w walkach w szeregach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Po tajemnym rozbrojeniu tej dywizji, został przyjęty do 1 Dywizji Piechoty Armii Berlinga, gdzie brał udział w zdobywaniu Wału Pomorskiego.
Studia chemiczne zakończył na Politechnice Gdańskiej w 1949 roku. Niestety, z powodu działań o podłożu politycznym, został usunięty z asystentury w Akademii Medycznej w Gdańsku. Później przez dwadzieścia trzy lata pełnił funkcję dyrektora w Tarchomińskich Zakładach Farmaceutycznych POLFA.
Jako osoba zaangażowana w życie społeczne, przez jedenaście lat był przewodniczącym Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Po zakończeniu życia znalazł spokój na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, gdzie spoczywa w kwaterze D18-L03-7.
Publikacje
W dorobku Andrzeja Żupańskiego znajduje się kilka znaczących publikacji, które dotyczą ważnych wydarzeń historycznych. Oto niektóre z nich:
- Tragiczne wydarzenia za Bugiem i Sanem przed ponad sześćdziesięciu laty. Poznaj werdykt historyków polskich i ukraińskich, data wydania 2007 rok,
- Kryptonim „Góral”. Brawurowa akcja AK – zdobycie 100 milionów złotych,
- Droga do prawdy o wydarzeniach na Wołyniu, 2006 rok.
Przypisy
- Zmarł Andrzej Żupański, legendarny żołnierz AK. prawy.pl (web.archive.org). [dostęp 24.01.2017 r.]
- Dariusz Waldemar Kruze. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 26.01.2017 r.]
- Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila. muzeum-ak.pl. [dostęp 20.01.2016 r.]
- Akcja "Góral" - Armia Krajowa ukradła Niemcom 100 mln złotych [dostęp 20.01.2016 r.]
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Krzysztof Jaworski (admirał) | Sławomira Szpek | Krzysztof Ligęza | Tomasz Szubrycht | Piotr Hallmann | Krzysztof Czaplewski | Andrzej Ameljańczyk | Antoni Komorowski | Marek BrągoszewskiOceń: Andrzej Żupański