Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej (WDiOM AMW) to największa jednostka akademicka w całej uczelni, mieszcząca około połowy всех studentów tego prestiżowego miejsca kształcenia. Również jest to jeden z trzech najstarszych wydziałów Akademii Marynarki Wojennej, z siedzibą w Gdyni.
WDiOM AMW wyróżnia się niepowtarzalną specjalizacją naukową, która czyni go unikalnym notabene w polskim szkolnictwie wyższym. Uczelnia ta posiada pełne uprawnienia do nadawania nie tylko stopnia doktora, ale także stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, a w szczególności w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
Studia
Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej oferuje bogaty program edukacyjny, którego celem jest kształcenie specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa. Studia są dostępne w różnych formach i na różnych poziomach.
- Bezpieczeństwo narodowe, studia I stopnia (3-letnie) oraz II stopnia (2-letnie), zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym,
- Bezpieczeństwo wewnętrzne, studia I stopnia (3-letnie) i II stopnia (2-letnie), w obu trybach,
- Systemy informacyjne w bezpieczeństwie, studia I stopnia (3-letnie) oraz II stopnia (2-letnie), dostępne od roku akademickiego 2014/2015, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym,
- Bezpieczeństwo morskie państwa, studia I stopnia (3-letnie), w obu trybach, dostępne od roku akademickiego 2015/2016,
- Czteroletnie studia III stopnia (doktoranckie) w dziedzinie nauk społecznych ze specjalnością w naukach o bezpieczeństwie, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym,
- Roczne studia podyplomowe w zakresie zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa przewozów materiałów niebezpiecznych, zarządzania logistyką oraz zamówień publicznych,
- Kursy i szkolenia dedykowane dla cywilnych oraz wojskowych słuchaczy z zakresu m.in.: międzynarodowego prawa humanitarnego, ochrony informacji niejawnych, przewozów materiałów niebezpiecznych, a także szkolenia wojskowego dla cywilnych studentów (Narodowe Siły Rezerwowe) i współpracy cywilno-wojskowej.
W trakcie nauki, studenci mają możliwość odbywania praktyk zawodowych w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem, takich jak Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Policja, Żandarmeria Wojskowa oraz organy systemu zarządzania kryzysowego. Na Wydziale funkcjonują również aktywne naukowe koła studenckie, które oferują dodatkowe możliwości rozwoju. Wśród nich znajdują się Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego oraz Koło Naukowe Pasjonatów Lotnictwa.
Badania naukowe
Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej ma jasno określone kierunki badań, które odzwierciedlają jego tradycje oraz potrzebę dostosowywania się do zmieniających się warunków. Podstawowym obszarem badań są sztuka operacyjna oraz taktyka sił morskich, a także logistyka związana z tymi siłami.
W miarę upływu lat, specjalizacja naukowa tego wydziału rozszerzyła swoje horyzonty, obejmując nowe, współczesne problemy. Istotne stały się zagadnienia związane z publicznym bezpieczeństwem morskim, które w szczególności koncentrują się na zagrożeniach, takich jak terroryzm na morzu, piractwo morskie oraz ochrona środowiska morskiego przed zanieczyszczeniami chemicznymi.
Wśród badanych obszarów znajdują się również aspekty prawa międzynarodowego publicznego. Wydział zajmuje się kwestiami takimi jak prawo wojny na morzu, międzynarodowe prawa humanitarne w kontekście konfliktów zbrojnych oraz międzynarodowe prawo morza. To sprawia, że nabiera on znaczenia w szerszym dyskursie na temat użycia siły.
Warto nadmienić, że w tych dziedzinach wydział pełni rolę nie tylko lidera, ale w wielu aspektach jest jedynym ośrodkiem naukowym w kraju. To potwierdza uchwała senatu AMW z 2008 roku, która wskazuje, że specjalizacja naukowa obejmuje zarówno system bezpieczeństwa państwa, jak i teorię użycia sił morskich.
Prowadzone badania mieszczą się w dyscyplinie naukowej, jaką są nauki o bezpieczeństwie, koncentrując się na zagadnieniach z zakresu bezpieczeństwa narodowego oraz bezpieczeństwa wewnętrznego, co czyni je aktualnymi i istotnymi w kontekście współczesnych wyzwań.
Władze 2016-2020
W latach 2016-2020 w wydziale sprawowano następujące stanowiska:
- Prodziekan ds. nauki – kmdr dr hab. Grzegorz Krasnodębski,
- Prodziekan ds. kształcenia i studenckich – kmdr por. dr Bartłomiej Pączek.
Poczet komendantów-dziekanów
- kmdr dr hab. Kryspin Lech (1979–1995),
- kmdr prof. dr hab. Andrzej Makowski (1995–2003),
- kmdr prof. dr hab. inż. Krzysztof Ficoń (2003–2005),
- kmdr dr Adam Szulczewski (2005–2005),
- kmdr dr hab. Mariusz Zieliński (2005–2010),
- kmdr dr hab. Krzysztof Rokiciński (2010–2012),
- kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht (2012–2015),
- kmdr dr hab. Jarosław Teska (2015-2019),
- kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek (2019-).
Historia i początki
Historia i początki Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich sięgają 25 lutego 1975 roku, gdy z Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej został utworzony nieetatowy Instytut Dowódczo-Sztabowy. Na czoło jego Radzie Naukowej stanął kontradmirał dr Witold Gliński, pełniąc rolę Komendanta WSMW.
W odpowiedzi na rosnącą potrzebę kształcenia oficerów średniego szczebla w dziedzinie sztuki operacyjnej oraz dowodzenia, cztery lata później z Wydziału Dowódczego wydzielono Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Ten nowy wydział zajął się kształceniem podchorążych, a dotychczasowy Instytut przekształcił się w Wydział Dowódczo-Sztabowy, który rozpoczął swoją działalność w roku akademickim 1979/1980. Pierwszym Komendantem tej nowej jednostki został komandor dr hab. Kryspin Lech.
Zgodnie z organizacyjnym rozkazem, w skład wydziału wchodziły:
- Katedra dowodzenia,
- Katedra sztuki operacyjnej i taktyki rodzajów sił Marynarki Wojennej,
- Zakład podstaw taktyczno – techniczno – ekonomicznych projektowania okrętów,
- Zakład operacyjno – taktycznego użycia sił i środków Marynarki Wojennej,
- Zakład tyłów,
- Dziekanat.
Po pewnych reorganizacjach, wydział przez krótki czas nosił nazwę „Wydział Zarządzania i Dowodzenia”, aby następnie przyjąć obecną nazwę „Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich”.
Struktura
Na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej funkcjonuje kilka kluczowych instytutów, z których każdy pełni istotne zadania w dziedzinie edukacji i badań. Wśród nich wyróżnia się Instytut Operacji Morskich, którego dyrektorem jest kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz. Instytut ten składa się z dwóch zakładów:
- Zakład Działań Morskich, na czele którego stoi kmdr por. dr Zbigniew Kołakowski,
- Zakład Wsparcia Działań Morskich, kierowany przez kmdr por. dr Jerzego Kupińskiego.
Również ważnym elementem struktury jest Instytut Bezpieczeństwa Narodowego, z dyrektorem kmdr por. dr Jackiem Fabisiakiem. W jego skład wchodzi:
- Zakład Prawa Morza i Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, który prowadzi dr Teresa Usewicz,
- Zakład Ochrony Środowiska i Obrony przed Bronią Masowego Rażenia, zarządzany przez dr Edytę Łońską.
Nie można także zapomnieć o Instytucie Bezpieczeństwa Publicznego, kierowanym przez kmdr por. dr Jarosława Michalaka. Obejmuje on:
- Zakład Zarządzania Kryzysowego, na czele którego stoi kmdr por. dr Tomasz Kostecki,
- Zakład Systemów Informacyjnych, kierowany przez kmdr por. dr Tomasza Sobczyńskiego.
W strukturze wydziału istotne miejsce zajmuje również Centrum Doskonalenia Kursowego, którym zarządza kmdr mgr inż. Jacek Wajchert. Ponadto, istnieje Biuro Studiów Doktoranckich i Studiów Podyplomowych, kierowane przez prof. Czesława Jareckiego.
Współpraca naukowa i dydaktyczna
Wydział stawia na intensywną współpracę w dziedzinie nauki i dydaktyki, nawiązując partnerstwa z innymi znaczącymi uczelniami. Poniżej przedstawiamy instytucje, z którymi Wydział prowadzi taką współpracę:
- Akademią Pożarniczą,
- Akademią Sztuki Wojennej,
- Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych,
- Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie (w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego),
- Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych i prawa morza).
Czasopisma naukowe wydziału
W ramach działalności Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, wydawane są różnorodne czasopisma naukowe, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa i operacji morskich. W szczególności warto wymienić dwa znaczące tytuły:
- międzynarodowe prawo humanitarne,
- rocznik bezpieczeństwa morskiego.
Przypisy
- Struktura wydziału [online], wdiom.amw.gdynia.pl [dostęp 06.06.2018 r.]
- Wykaz dyrektorów i kierowników zakładów [online], wdiom.amw.gdynia.pl [dostęp 06.06.2018 r.]
- Zintegrowany System Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym [online], polon.nauka.gov.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
- a b Biuletyn Informacji Publicznej > O uczelni > Sprawozdania z działalności AMW [online], bip.amw1.iq.pl [dostęp 20.11.2017 r.]
- J. Będzimirowski, M. Zieliński, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich w służbie Polskiej Marynarki Wojennej (1979-2009), Gdynia 2009 r.
- Rozporządzenie MNiSW z dnia 08.08.2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz.U. 2011.179.1065)
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego | Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni | Gmach główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni | Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte | Pomorska Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Gdyni | Uniwersytet Morski w Gdyni | Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej | Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej w Gdyni | Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości Uniwersytetu Morskiego w GdyniOceń: Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej