Krzysztof Zbigniew Ligęza, ur. 29 września 1965 roku w Gdyni, to postać o znaczącym dorobku w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie. Jest doktorem habilitowanym oraz żołnierzem w rezerwie Marynarki Wojennej. W trakcie swojej kariery pełnił istotne funkcje jako dowódca okrętów, w tym na ORP „Zwrotny” i ORP „Czujny” oraz jako lider grupy jednostek pływających.
Obecnie Krzysztof Ligęza jest dyrektorem Instytutu Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, gdzie jego praca koncentruje się na kształceniu i przygotowaniu przyszłych liderów w obszarze działań morskich. Jego doświadczenie i wiedza przyczyniają się do rozwoju instytucji oraz podnoszenia standardów edukacji w marynarce wojennej.
Wykształcenie
Krzysztof Ligęza dorastał w gdańskim Przymorzu, gdzie w 1972 roku rozpoczął swoją edukację w Szkole Podstawowej nr 79, znajdującej się na Przymorzu Wielkim. Po zakończeniu nauki w podstawówce kontynuował kształcenie w Liceum Ekonomicznym im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku, które ukończył w 1984 roku. Następnie, po zdaniu egzaminu maturalnego, podjął studia oficerskie w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni.
Po pięcioletnim okresie naukowym, w 1989 roku, uzyskał tytuł magistra inżyniera nawigatora morskiego, broniąc pracę dotyczącą warunków hydrometeorologicznych przy poszukiwaniu okrętów podwodnych w wybranych akwenach Południowego Bałtyku, pod kierunkiem profesora Krzysztofa Holca. W 1997 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania i dowodzenia w Akademii Marynarki Wojennej.
W 2000 roku, w wyniku decyzji Ministra Obrony Narodowej, rozpoczął studia podyplomowe w Akademii Dowódczo-Sztabowej w Shrivenham. Do 2004 roku rozwinął swoje umiejętności i wiedzę, uzyskując stopień doktora nauk wojskowych, specjalizując się w bezpieczeństwie morskim państwa. Tematem jego rozprawy doktorskiej było zastosowanie środków i sił do zwalczania okrętów podwodnych oraz ich rola w ochronie obszarów morskich Polski.
W grudniu 2013 roku obronił pracę habilitacyjną, otrzymując tytuł doktora habilitowanego nauk społecznych w dziedzinie bezpieczeństwa, na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej. Praca habilitacyjna dotyczyła analizy narzędzi wykorzystywanych w militarnych operacjach reagowania kryzysowego na morzu, z naciskiem na nowe wyzwania, które pojawiły się w obszarach litoralnych, gdzie zagrożenia konfliktami są coraz bardziej obecne. Zmieniające się warunki wymagały przeorientowania działań sił morskich, by skupiały się one na prowadzeniu działań wojennych z morza. W 2017 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Marynarki Wojennej.
Służba wojskowa
W lipcu 1984 roku, rozpoczęła się nauka Krzysztofa Ligęzy jako podchorążego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po czterech latach, w wrześniu 1988 roku, został powołany do zawodowej służby wojskowej. Ukończenie Akademii Marynarki Wojennej zaowocowało skierowaniem do 11. dywizjonu ścigaczy 9. Flotylli Obrony Wybrzeża, która stacjonowała na Helu. Jego pierwszą znaczącą rolą na okręcie było objęcie stanowiska dowódcy działu artylerii i broni podwodnej na ścigaczu okrętów podwodnych ORP „Zwrotny”.
Po dwudziestu miesiącach pełnienia obowiązków dowódcy działu, Ligęza został wyznaczony na zastępcę, a od 31 lipca 1992 roku, dowodził wspomnianym okrętem do lutego 1994 roku. Następnie przeniesiono go na bliźniaczy okręt – ORP „Czujny”, gdzie pełnił funkcję dowódcy przez kolejne czternaście miesięcy. Podczas swojej służby jako dowódca „Czujnego” przewodził również grupie jednostek pływających.
W maju 1995 roku, po pięciu latach na morzu, zakończył służbę na jednostkach pływających i przeszedł do Akademii Marynarki Wojennej, gdzie objął stanowisko asystenta w Zakładzie Taktyki i Sztuki Operacyjnej w Instytucie Dowódczo-Sztabowym. Po ukończeniu studiów w Akademii Dowódczo-Sztabowej w Wielkiej Brytanii, powrócił w charakterze starszego wykładowcy. W 2005 roku, po uzyskaniu tytułu doktora, został adiunktem swojej Alma Mater.
W kolejnych latach piastował szereg kluczowych ról, w tym kierownika zakładu Taktyki i Sztuki Operacyjnej, a od roku akademickiego 2011/2012 był adiunktem – dyrektorem Instytutu Operacji Morskich, pełniąc tę funkcję przez dwie 3-letnie kadencje. Pod koniec swojej kariery wojskowej, zajął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Akademii Marynarki Wojennej. Ostatecznie, 31 stycznia 2018 roku, po 34 latach służby, przeszedł do rezerwy.
Awanse oficerskie
- podporucznik marynarki – 1988 rok,
- porucznik marynarki – 1991 rok,
- kapitan marynarki – 1996 rok,
- komandor podporucznik – 2002 rok,
- komandor porucznik – 2005 rok,
- komandor – 2007 rok.
Praca naukowa
Komandor Ligęza odznacza się wnikliwym zaangażowaniem w badania naukowe, które obejmują obszary związane z Marynarką Wojenną oraz gospodarką morską. W ramach swojej działalności pełnił zarówno funkcję kierownika, jak i wykonawcy w różnych projektach badawczych.
Nie tylko koncentrował się na pracach badawczych, ale również recenzował rozprawy doktorskie oraz habilitacyjne, aktywnie uczestnicząc w procesach oceny akademickiej, a także sprawując rolę sekretarza komisji habilitacyjnych.
Jako autor, Ligęza przygotował wiele publikacji, w tym ekspertyzy, normy obronne, artykuły, skrypty, podręczniki oraz monografie, które odnoszą się do tematyki Marynarki Wojennej. Prace te były prezentowane na licznych konferencjach, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, oraz ukazywały się w renomowanych czasopismach naukowych.
Współpraca w ramach komitetów naukowych oraz organizacja wielu konferencji to kolejny wymiar jego aktywności. Ligęza był odpowiedzialny za liczne przedsięwzięcia zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, co podkreśla jego znaczącą rolę w środowisku akademickim.
Za swoje osiągnięcia naukowe oraz działalność organizatorską został wielokrotnie uhonorowany nagrodami rektora AMW. W 2009 roku otrzymał prestiżowy tytuł „Nauczyciela Roku”, co stanowi wyraz uznania dla jego wkładu w kształcenie i rozwój studentów.
Obecnie pełni również rolę redaktora naczelnego czasopisma Studia nad Obronnością i Bezpieczeństwem, co further podkreśla jego znaczenie w dziedzinie badań związanych z bezpieczeństwem oraz obronnością.
Nagrody i Odznaczenia
Krzysztof Ligęza może poszczycić się licznymi nagrodami i odznaczeniami, które są dowodem jego zaangażowania oraz poświęcenia. Poniżej przedstawiono wyjątkowe wyróżnienia, które otrzymał w trakcie swojej kariery:
- brązowy Krzyż Zasługi (2006 rok),
- morski Krzyż Zasługi (2015 rok),
- srebrny Medal Za Długoletnią Służbę (2014 rok),
- złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (2014 rok),
- złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (2011 rok),
- srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (2006 rok),
- srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (2003 rok),
- brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (2005 rok),
- brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (1995 rok),
- medal Komisji Edukacji Narodowej (2008 rok),
- odznaka Honorowa Marynarki Wojennej.
Wszystkie te odznaczenia świadczą o jego sumienności oraz oddaniu sprawie, które są godne najwyższego uznania.
Życie prywatne
Krzysztof Ligęza jest szczególnie związany ze swoją rodziną. Jest żonaty z Joanną (z d. Orzeł) oraz jest dumnym ojcem córki Marty, która przyszła na świat w 1991 roku.
W życiu zawodowym Krzysztof aktywnie angażuje się w działalność Stowarzyszenia Klub Sportowy biegamyrazem.pl, które skupia miłośników biegania oraz różnorodnych form aktywności fizycznej.
W maju 2015 roku, zrealizował swoje marzenia o biegu, kończąc pierwszy maraton w ramach 1. PZU Gdańsk Maratonu. Oprócz maratonów, bierze udział w innych biegach, takich jak półmaratony oraz wydarzenia na krótszych dystansach.
Publikacje
Oto zestawienie publikacji autorstwa Krzysztofa Ligędzy, które obejmują różnorodne obszary tematyczne związane z integracją w Europie oraz bezpieczeństwem morskim.
- Monika Adamczyk-Retecka, Dariusz Bugajski, Olga Hołub-Śniadach, Krzysztof Ligęza, Sylwia Majkowska-Szulc, Justyna Nawrot, Anna Nawrot, Prawo integracji w Europie. Podręczny leksykon tematyczny, wyd. AMW, Gdynia 2008, s. 75, sygn. 10292/A.
- Zbigniew Badeński, Dariusz Kozłowski, Krzysztof Ligęza, Ryszard Łukasik, Jerzy Sekuła, Henryk Sołkiewicz (red.), Mariusz Zieliński, Operacyjno-taktyczny leksykon morski, wyd. AMW, Gdynia 2012, s. 946, ISBN 978-83-60278-64-2.
- Krzysztof Ligęza, Leksykon działań sił morskich, wyd. AMW, Gdynia 2012, s. 197, ISBN 978-83-60278-71-0.
- Krzysztof Ligęza (red. nauk.), Marynarka Wojenna w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, wyd. AMW, Gdynia 2012, s. 323, ISBN 978-83-60278-68-0.
- Krzysztof Ligęza, Siły morskie w operacjach reagowania kryzysowego, wyd. AMW, Gdynia 2013, s. 342, ISSN 1898-3189.
- Krzysztof Ligęza, Bezpieczeństwo Morskie Państwa. Zasady wykorzystywania Marynarki Wojennej, wyd. AMW, Gdynia 2013, s. 206, ISBN 978-83-60278-81-9.
- Michał Huzarski i Jarosław Wołejszo (red. nauk.), Krzysztof Ligęza, Leksykon obronności Polska i Europa, wyd. Bellona, Warszawa 2014, s. 249, ISBN 978-83-11-13382-2.
- Krzysztof Ligęza, Charakterystyka dynamiki rozwoju okrętowych sił zwalczania okrętów podwodnych, [w:] Henryk Sołkiewicz (red.), Ewolucyjny rozwój sił okrętowych Marynarki Wojennej w latach 1945–2010, wyd. AMW, Gdynia 2015, s. 327–403, ISBN 978-83-941308-4-8.
- Andrzej Bursztyński, Dariusz Bugajski, Jacek Fabisiak, Grzegorz Krasnodębski, Katarzyna Karwacka, Krzysztof Ligęza, Bartłomiej Pączek, Jerzy Sekuła, Tomasz Szubrycht (red. nauk.), Leksykon bezpieczeństwa morskiego. 100 podstawowych pojęć., wyd. C.H. Beck, Warszawa 2016, s. 294, ISBN 978-83-255-7518-2.
- Krzysztof Ligęza (red. nauk.), Systemy Bezzałogowe, wyd. AMW, Gdynia 2017, s. 146, ISBN 978-83-947841-0-2.
Przypisy
- Wyniki 26. Międzynarodowego Półmaratonu Philips. pila.halfmarathon.pl. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Wyniki Biegu Urodzinowego z PKO Bankiem Polskim. d-pt.ppstatic.pl. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Wyniki 55. Biegu Westerplatte. live.sts-timing.pl. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Wyniki AmberExpo Półmaraton Gdańsk 2016. startlist.pl. [dostęp 07.10.2019 r.]
- AMW W GDAŃSKIM MARATONIE. amw1.iq.pl. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Biegamy razem - O Nas. biegamyrazem.pl [web.archive.org]. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Dr hab. Krzysztof Zbigniew Ligęza, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 08.03.2018 r.]
- Uchwała komisji habilitacyjnej z dnia 01.09.2017 r. wdiom.amw.gdynia.pl. [dostęp 03.07.2018 r.]
- K. Ligęza, Siły morskie w operacjach reagowania kryzysowego. wdiom.amw.gdynia.pl. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Wykładowcy ze stopniem naukowym doktora Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej w Gdyni. wsks.pl [web.archive.org]. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Rozkaz Ministra Obrony Narodowej nr 2948 z 05.09.2017 r. na podstawie noty biograficznej.
- Rozkaz Ministra Obrony Narodowej nr 3905 z 27.12.2016 r. na podstawie noty biograficznej.
- Rozkaz Ministra Obrony Narodowej nr 1725 z 11.08.2014 r. na podstawie noty biograficznej.
- Rozkaz Ministra Obrony Narodowej nr 1968 z 13.09.2013 r. na podstawie noty biograficznej.
- Rozkaz Ministra Obrony Narodowej nr 1703 z 07.09.2011 r. na podstawie noty biograficznej.
- Decyzja Ministra Obrony Narodowej nr 1109 z 16.06.2011 r. na podstawie noty biograficznej.
- Decyzja Ministra Obrony Narodowej nr 1696 z 05.08.2014 r. na podstawie noty biograficznej.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nr 471/15 z 23.10.2015 r.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nr 553/14 z 03.12.2014 r. na podstawie noty biograficznej.
- Postanowienie nr BN z 23.06.2008 r. na podstawie noty biograficznej.
- Decyzja Ministra Obrony Narodowej nr 420 z 04.07.2003 r. na podstawie noty biograficznej.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Tomasz Szubrycht | Piotr Hallmann | Krzysztof Czaplewski | Andrzej Ameljańczyk | Antoni Komorowski | Marek Brągoszewski | Andrzej Żupański | Krzysztof Jaworski (admirał) | Sławomira SzpekOceń: Krzysztof Ligęza