Jolanta Elżbieta Jabłońska-Bonca, urodzona 4 grudnia 1953 roku w Gdyni, to wybitna postać w świecie prawa. Jest profesorem nauk prawnych, która odznacza się znaczącymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. W pełnieniu swoich obowiązków, pełni obecnie rolę prorektora ds. studiów prawniczych, co świadczy o jej zaangażowaniu w kształcenie przyszłych prawników.
Jabłońska-Bonca jest także dyrektorem Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie kieruje programami mającymi na celu rozwój wiedzy prawniczej oraz umiejętności praktycznych wśród studentów. Jej wkład w edukację prawniczą jest nieoceniony i wpływa na wielu młodych adeptów prawa.
Życiorys
Jolanta Jabłońska-Bonca to postać, której życiorys jest pełen znaczących osiągnięć naukowych i dydaktycznych. W 1977 roku zdała egzamin sędziowski, co stanowiło początek jej kariery w obszarze prawa. Trzy lata później, w 1980 roku, uzyskała tytuł doktora, a w 1988 roku została doktorem habilitowanym. W okresie od 1991 do 2003 roku kierowała Zespołową Katedrą Teorii Państwa i Prawa na Uniwersytet Gdański, gdzie wcześniej pełniła rolę szefa Zakładu Prawa.
Od 1996 do 1999 roku pełniła funkcję prorektora ds. kształcenia, a w 1997 roku uzyskała tytuł profesora. Następnie, w 2001 roku, została dziekanem Wydziału Humanistycznego filii Szkoły Wyższej im. P. Włodkowica. W 2003 roku, w ramach swojego dalszego rozwoju zawodowego, objęła stanowisko kierownika Katedry Teorii i Filozofii Prawa i Państwa na WPiA UWM, gdzie również pracowała jako profesor prawa. Aktualnie, prowadzi także zajęcia w Akademii Leona Koźmińskiego, zajmując się m.in. studiami z zakresu teorii i filozofii prawa, prawoznawstwa oraz metodologii naukowej.
Specjalizuje się w wielu obszarach, takich jak: otoczenie prawne biznesu, teoria oraz filozofia prawa, a także technika legislacyjna. Jest także autorką licznych publikacji dotyczących zagadnień prawnych, w tym podręczników i ekspertyz dotyczących legislacji, a także mentorką trzech doktorów oraz recenzentką wielu przewodów habilitacyjnych i doktorskich.
Na polu działalności naukowej, Jabłońska-Bonca jest członkiem Komitetu Nauk Prawnych PAN oraz Rady Naukowej INP PAN w Warszawie od 1999 roku. Dodatkowo, jest członkiem sekcji polskiej Assosation Internationale de Philosophie de Droit et de Philosophie Social, a także członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Legislacji oraz Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. W 2014 roku zasiadła w radzie programowej partii Prawo i Sprawiedliwość. W marcu 2016 roku została powołana przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do Zespołu Ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego, którego głównym celem było rozwiązanie kryzysu wokół tej instytucji, wynikającego z wydarzeń z 2015 roku.
W uznaniu swoich wybitnych zasług w pracy naukowej oraz zaangażowanie w podnoszenie jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym, w 2019 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Publikacje
Jolanta Jabłońska-Bonca to autorka wielu znaczących prac naukowych, które wnieśli istotny wkład w dziedzinę prawa. Oto niektóre z jej publikacji:
- prawo w kręgu mitów, Gdańsk 1995 (Nagroda Indywidualna I stopnia MEN),
- prawo powielaczowe, Gdańsk 1987 (Nagroda Indywidualna III stopnia MEN),
- prawnik a sztuka retoryki i negocjacji, Warszawa 2002,
- wstęp do nauk prawnych, Poznań 1994 (wydania w 1996 i 1997 oraz Gdańsk 1994),
- podstawy prawa dla ekonomistów, Warszawa 2000, 2002,
- o prawie, prawdzie i przekonaniu, Koszalin 1999,
- źródła prawa Wspólnot Europejskich (red. nauk. i współ.), Gdańsk 1994.
Przypisy
- Odznaczenia dla zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu [online], prezydent.pl, 11.11.2019 r. [dostęp 17.11.2019 r.]
- Rada naukowa [online], Prawo i Więź [dostęp 18.08.2018 r.]
- Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości powołała Radę Programową [online], Prawo i Sprawiedliwość, 15.02.2014 r. [dostęp 07.10.2014 r.]
- Spotkanie Zespołu Ekspertów do Spraw problematyki TK [online], sejm.gov.pl, 31.03.2016 r. [dostęp 31.03.2016 r.]
- Zespół Kuchcińskiego przedstawił raport. „Wiele stwierdzeń Komisji Weneckiej ma charakter błędów bądź przeinaczeń” [online], Wyborcza.pl, 01.08.2016 r. [dostęp 03.08.2016 r.]
- Prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca [online], Akademia Leona Koźmińskiego [dostęp 17.05.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marek Kubale | Lucyna Kostuch | Aleksander Müller | Kazimierz Małkowski | Urszula Borkowska | Bogdan Czapiewski | Stanisław Baranowski (glacjolog) | Barbara Becker | Alina Ratkowska | Piotr Orawski | Joanna Wolszczak-Derlacz | Irena Grudzińska-Gross | Roman Nalewajski | Izabela Surynt | Miłosz Puczydłowski | Barbara Klawikowska | Michał Roch Kaczmarczyk | Paweł Możejko | Jacek Taraszkiewicz | Anna PodhajskaOceń: Jolanta Jabłońska-Bonca