Piotr Orawski


Piotr Orawski, urodzony 1 kwietnia 1962 roku w Gdyni, a zmarły 21 października 2013 roku w Gdańsku, był znanym polskim muzykologiem, pedagogiem i dziennikarzem. Jego pasja do muzyki zaznaczyła się w wielu obszarach, w tym w programie II Polskiego Radia, gdzie prowadził audycje dedykowane szerokiemu kręgowi słuchaczy.

Orawski był także autorem wielu książek, które poświęcił tematyce muzycznej, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy w tej dziedzinie. Jego prace i zaangażowanie w edukację muzyczną pozostawiły trwały ślad w polskiej kulturze muzycznej.

Życiorys

Piotr Orawski, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, ukończył w klasie skrzypiec w 1981 roku. Następnie kontynuował swoją edukację na Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jego praca magisterska, obroniona w 1988 roku, nosiła tytuł: Dodekafonia a modalność. Wybrane aspekty problemu na podstawie analizy Lamentatio Jeremiae Prophetae na chór a cappella op. 93 Ernsta Krenka. Promotorem pracy była Zofia Helman.

Orawski przez blisko trzy dekady był związany z Polskim Radiem. Przez jedenaście lat współpracował z Programem Trzecim, po czym kontynuował swoją działalność w Programie 4 PR, który w latach 90. koncentrował się na edukacji. Po zmianie formuły programu przeniósł się do radiowej Dwójki, gdzie do ostatnich dni przygotowywał oraz prowadził cykl audycji o historii muzyki zatytułowany „Lekcje muzyki Piotra Orawskiego”.

Piotr Orawski był również autorem rozbudowanego, dwuletniego cyklu audycji o wczesnych latach życia Wolfganga Amadeusa Mozarta, nazwanych „Droga do Wiednia”. W radiowej Jedynce prowadził audycje takie jak „Muzyczne pejzaże Europy” oraz „Poranki muzyczne”, skierowane do dzieci. Te ostatnie były transmitowane na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Jako współpracownik Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, prowadził wiele koncertów. Poza tym przez dziesięć lat pełnił funkcję nauczyciela akademickiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wykładał także gościnnie w muzycznych uczelniach w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy oraz Szczecinie.

Radiowe „Lekcje muzyki” Piotr Orawski przekształcał w formę książek. Cykl zamknęło omówienie dzieł Gustava Mahlera, chociaż istniały plany na poszerzenie go do lat siedemdziesiątych XX wieku. Dotychczasowe publikacje, wydańKle, obejmowały okres od średniowiecza do klasycyzmu.

Nagrody i wyróżnienia

W 2007 roku Piotr Orawski został uhonorowany Złotym Mikrofonem, który jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez media publiczne. W uzasadnieniu, które towarzyszyło przyznaniu nagrody, Kapituła zwróciła uwagę na jego erudycję, kulturę antenową oraz znaczącą rolę w popularyzacji muzyki klasycznej.

W 2008 roku działalność Piotra Orawskiego związana z „Porankami muzycznymi” została nagrodzona przez Radę Programową Polskiego Radia, co podkreśla jego wpływ na rozwój i promocję muzyki klasycznej w mediach.

Publikacje

Piotr Orawski ma na swoim koncie szereg istotnych publikacji, które w sposób szczególny przyczyniły się do zgłębiania historii muzyki. Poniżej przedstawiamy jego dzieła:

  • 2010 – Lekcje muzyki. Średniowiecze i Renesans,
  • 2011 – Lekcje muzyki. Rozkwit Baroku,
  • 2011 – Lekcje muzyki. Barok. Sacrum i profanum,
  • 2013 – Lekcje muzyki. Klasycyzm. Prolog i rozwój,
  • 2014 – Lekcje muzyki. Dojrzały klasycyzm. Muzyka sakralna. Opera klasyczna,
  • 2015 – Lekcje muzyki. Romantyczny przewrót. Weber. Schubert. Mendelssohn.

Przypisy

  1. zm. PIOTR ORAWSKI ur. 01.04.1962 r. zm. 21.10.2013 r. gdynia.grobonet.com. [dostęp 22.10.2024 r.]
  2. Prace magisterskie dostępne w Bibliotece Instytutu Muzykologii. [dostęp 01.04.2016 r.]
  3. Nekrolog. nekrologi.trojmiasto.pl. [dostęp 26.11.2014 r.]
  4. Jak wioska rybacka miastem się stała. Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, 16.02.2011 r. [dostęp 26.11.2014 r.]
  5. Izabela Baron. O historii muzyki – lekko i przyjemnie.. „Ruch Muzyczny”. 06.02.2011 r.
  6. Andrzej Burgoński: Złote Mikrofony dla wybitnych radiowców.. [w:] Polskie Radio, 07.12.2007 r. [dostęp 02.06.2011 r.]
  7. Zmarł Piotr Orawski – dziennikarz radiowej Dwójki. Polskie Radio. [dostęp 22.10.2013 r.]
  8. Strona internetowa Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu – Absolwenci klasy skrzypiec. zsm-gdansk.edu.pl. [dostęp 05.05.2012 r.]

Oceń: Piotr Orawski

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:12