Uniwersytet Morski w Gdyni


Uniwersytet Morski w Gdyni, wcześniej znany jako Wyższa Szkoła Morska oraz Akademia Morska w Gdyni, to wiodąca polska uczelnia morska z siedzibą w Gdyni. Jej misją jest kształcenie wysokiej jakości kadr, które odpowiedzą na potrzeby rozwijającej się gospodarki morskiej.

Instytucja ta skupia się w szczególności na przygotowaniu przyszłych oficerów marynarki handlowej, którzy stają się specjalistami w różnych dziedzinach, takich jak:

  • nawigacja i eksploatacja statków,
  • eksploatacja siłowni okrętowych,
  • elektronika i elektrotechnika okrętowa,
  • eksploatacja portów oraz logistyka,
  • eksploatacja lądowych systemów technicznych i remontów,
  • specjalizacja w zakresie gospodarki morskiej,
  • przygotowanie kadr menadżerskich dla przedsiębiorstw związanych z lądowym zapleczem gospodarki morskiej.

Warto zaznaczyć, że obecnie Uniwersytet Morski kształci głównie na kierunkach i specjalnościach, które są typowo lądowe, co podkreśla jego wszechstronność oraz adaptację do zmieniających się realiów rynku pracy.

Historia

Uczelnia powstała w 1920 roku jako wyższy zakład naukowy, znana wtedy pod nazwą Szkoła Morska w Tczewie. Jej struktura obejmowała dwa wydziały – Nawigacyjny oraz Mechaniczny, co dawało absolwentom pełne uprawnienia, jakie przysługiwały studiom wyższym. Ze względu na działania związane z wojną polsko-bolszewicką, proces nauczania rozpoczęto dopiero 8 grudnia. Dzień ten stał się symbolem jako Święto Szkoły. Już w 1921 roku z dumą podniesiono banderę na pierwszej jednostce szkolnej STS Lwów.

W 1930 roku szkoła przeniosła swoją siedzibę do Gdyni, gdzie zainaugurowano nowoczesny kompleks budynków przy ul. Morskiej. Tego samego roku zamieniono Lwów na nowy żaglowiec szkolny – Dar Pomorza. 3 grudnia 1930 roku, w uznaniu wielkich zasług dla rozwoju marynarki handlowej, szkoła została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Aneks do karty historii nastał w 1938 roku z utworzeniem Wydziału Transportu i Administracji Morskiej. W czasie II wojny światowej, instytucja prowadziła działalność w Anglii, konkretne w Southampton oraz Londynie.

Po wojnie szkoła odbudowała swoją pozycję jako szkoła średnia. W 1947 roku Wydział Nawigacyjny został przeniesiony do Szczecina, gdzie utworzono Państwową Szkołę Morską. Z kolei w 1951 roku szkoła w Gdyni przekształciła się w pięcioletnie Technikum Morskie Mechaniczne, przyjmując uczniów z ukończonymi studiami podstawowymi. Ten koncept nie spełnił oczekiwań, a eksperyment nie powiódł się. W 1954 roku na Wydziale Mechanicznym powołano klasę elektryków, co zainicjowało kolejne zmiany.

W 1958 roku szkoła została przekształcona w pomaturalną szkołę techniczną z Wydziałami Mechanicznym i Elektrycznym, wracając do nazwy Państwowa Szkoła Morska. W latach 1967–1968, na mocy decyzji władz, instytucja włączyła Państwową Szkołę Rybołówstwa Morskiego, w celu zunifikowania struktur. Tak przygotowana kadra podniosła swoje kwalifikacje do poziomu wymogów obowiązujących w szkolnictwie wyższym. Przełomowy moment to rok 1968, kiedy to Państwowa Szkoła Morska zyskała status Wyższej Szkoły Morskiej. Jej działalność dydaktyczna ruszyła 1 października 1969 roku.

Aktualnie, instytucja dysponuje flotą szkolną, która to w 1969 roku składała się z czterech jednostek: s/v Dar Pomorza, m/s Horyzont, m/s Zenit i s/s Jan Turlejski. W 1982 roku, po wycofaniu Daru Pomorza, do eksploatacji wprowadzono nowy żaglowiec – Dar Młodzieży, a w 2000 roku do floty dołączył statek szkoleniowo-badawczy MS Horyzont II.

Wyższa Szkoła Morska w Gdyni

Wyższa Szkoła Morska w Gdyni miała na celu kształcenie jedynie przyszłych załóg pływających oraz oficerów PMH, a także studentów zagranicznych. Studia odbywały się na czterech wydziałach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Administracyjnym, specjalność Intendentura Okrętowa. Wydział Elektryczny oferował dwa różne kierunki – Elektrotechnika Okrętowa oraz Radiokomunikacja Morska. Od roku 1977, absolwenci studiów dziennych uzyskiwali stopnie magisterskie. Osoby kończące Wydział Administracyjny otrzymywały dyplom magistra, natomiast pozostali magistry inżynierskie.

W ciągu pierwszych trzech lat nauki, studenci odbywali zasadniczą służbę wojskową, w formie studium, które różniło się od standardowego wojskowego szkolenia. Uczelnia nawiązała współpracę z różnymi instytucjami, co pozwoliło na pozyskanie czterech Domów Studenta, które zaspokajały potrzeby młodych adeptów. Szczególnie popularne były akademiki przy ul. Beniowskiego, oferujące przestrzenne mieszkania oraz bliską lokalizację w pobliżu zielonych lasów i dominujących widoków na zespołu portów i stoczni, Oksywia oraz Zatokę Gdańską.

Czwarty akademik zlokalizowany był przy ul. Sędzickiego, nieopodal Kamiennej Góry oraz plenerów Muzeum Marynarki Wojennej. W czasie studiów, studenci korzystali również z obiektów przy ul. Beniowskiego, co znacznie poprawiło standard życia akademickiego oraz umożliwiło oddanie do użytku większej liczby pomieszczeń dydaktycznych.

Akademia Morska w Gdyni

W 2001 roku uczelnia uzyskała status akademii, przyjmując nową nazwę – Akademia Morska w Gdyni. Od tamtej pory rektorami byli m.in. Piotr Przybyłowski, Józef Andrzej Lisowski, Romuald Cwilewicz, Piotr Jędrzejowicz, oraz Janusz Zarębski, który pełnił tę funkcję od 2016 roku. Przed 2009 rokiem, studenci uczestniczyli w obowiązkowym szkoleniu wojskowym, które trwało cztery semestry, choć wcześniej było dłuższe.

Uniwersytet Morski w Gdyni

Na mocy rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 2 lipca 2018 roku, Akademia Morska w Gdyni z dniem 1 września 2018 roku przyjęła nazwę Uniwersytet Morski w Gdyni. W tym czasie rektorem był prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski. W maju 2020 roku na czoło uczelni stanął prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

W IV kwartale 2021 roku planowane były prace budowlane związane z halą sportową na terenie kampusu. W dalszej kolejności przewidziano również budowę akademików obok nowej hali oraz Centrum Offshore przy Nabrzeżu Wisłoujście w Gdańsku.

Podstawowe statystyki

Na dzień 1 października 2005 roku, Akademia Morska w Gdyni zatrudniała 390 nauczycieli akademickich.

Wśród kadry, 71 osób dysponowało dyplomami morskim, co świadczy o ich specjalizacji w tej dziedzinie.

W strukturze zatrudnienia uczelni można również wyróżnić 79 profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych, a także 125 adiunktów.

Program dydaktyczny

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni studenci mogą wybierać spośród różnych form kształcenia, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Uczelnia oferuje programy na poziomach inżynierskim, magisterskim, licencjackim oraz w ramach studiów magisterskich uzupełniających, a w roku akademickim 2004/2005 liczba zarejestrowanych studentów przekroczyła 8000.

Po ukończeniu studiów absolwenci zdobywają tytuł inżyniera lub magistra inżyniera. Co ważne, osoby, które ukończyły specjalności związane z morzem, mają możliwość aplikowania o wydanie dyplomów, takich jak np. oficer wachtowy czy mechanik wachtowy, w odpowiednich Urzędach Morskich.

Uniwersytet Morski w Gdyni dysponuje również uprawnieniami do nadawania stopni naukowych w następujących dziedzinach:

  • Wydział Elektryczny:
    • doktor nauk technicznych w zakresie elektroniki,
    • doktor nauk technicznych w zakresie elektrotechniki,
    • doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie elektrotechniki.
  • Wydział Mechaniczny:
    • doktor nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn.
  • Wydział Nawigacyjny:
    • doktor nauk technicznych w zakresie transportu.
  • Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości:
    • doktor nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa,
    • doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa.

Uczelnia jest również dumna z przynależności do Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich (IAMU), co ukazuje jej zaangażowanie w globalny rozwój kształcenia morskiego.

Władze Uczelni

W kadencji 2020–2024, Uniwersytet Morski w Gdyni jest zarządzany przez ważne osobistości, które pełnią kluczowe funkcje w strukturze uczelni.

StanowiskoImię i nazwisko
Rektorprof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit
Prorektor ds. Naukidr hab. Dariusz Barbucha
Prorektor ds. Studenckichdr hab. inż. Mirosław Czechowski
Prorektor ds. Kształceniadr hab. Sambor Guze
Prorektor ds. Współpracy i Rozwojuprof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk
Kanclerzmgr Filip Malata

Wydziały

Obecnie Uniwersytet Morski w Gdyni oferuje szeroką gamę studiów, które można realizować na dziewięciu różnych kierunkach. Uczelnia ta, znana ze swojego zaangażowania w kształcenie kadry specjalistów, podzielona jest na cztery wydziały, z których każdy specjalizuje się w odrębnych dziedzinach.

  • Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości:
    • Zarządzanie,
    • Nauki o Jakości,
  • Wydział Mechaniczny:
    • Mechanika i Budowa Maszyn,
    • Eksploatacja i Diagnostyka Systemów Technicznych,
  • Wydział Elektryczny:
    • Elektronika i Telekomunikacja,
    • Elektrotechnika,
    • Informatyka,
    • Technologie Kosmiczne i Satelitarne,
  • Wydział Nawigacyjny:
    • Nawigacja,
    • Transport.

Każdy z tych wydziałów kładzie duży nacisk na praktyczne umiejętności oraz wiedzę teoretyczną, co przygotowuje studentów do wyzwań zawodowych na rynku pracy.

Statki szkolne

aktualne

Obecnie Uniwersytet Morski w Gdyni dysponuje dwoma znakomitymi jednostkami, które odgrywają kluczową rolę w edukacji morskiej oraz w praktycznym nauczaniu studentów.

  • st/s Dar Młodzieży, znany żaglowiec, który rozpoczął swoją służbę 4 lipca 1982 roku,
  • r/v Horyzont II, motorowy statek badawczo-szkoleniowy, który dołączył do floty 27 kwietnia 2000 roku.

byłe

W przeszłości uczelnia miała również na stanie wiele innych jednostek, które znacząco przyczyniły się do kształcenia przyszłych specjalistów z zakresu żeglugi oraz rybołówstwa.

  • m/s Antoni Garnuszewski, szkolno-towarowy statek,
  • st/s Dar Pomorza, fregata służąca do szkolenia,
  • m/v Horyzont, statek szkolny działający w latach 1964–1999 w ramach Państwowej (PSM) i Wyższej (WSM) Szkoły Morskiej w Gdyni,
  • m/v Zenit, także statek szkolny, który funkcjonował w tym samym okresie (1964–1999?),
  • s/s Jan Turlejski, statek szkolny, który do 1968 roku był związany z Państwową Szkołą Rybołówstwa Morskiego,
  • st/s STS Lwów, żaglowiec wykorzystywany w celach szkoleniowych.

Znani Absolwenci

Omawiając temat absolwentów, warto zwrócić uwagę na kategorie związane z absolwentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Przypisy

  1. Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 01.07.2024 r.]
  2. UMG – Władze. [dostęp 20.10.2023 r.]
  3. Szkoły morskie w Szczecinie (1947–1958) – część pierwsza | Archiwum Państwowe w Szczecinie [online], www.szczecin.ap.gov.pl [dostęp 05.06.2023 r.]
  4. Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit Rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na kadencję 2020 – 2024 [online], umg.edu.pl [dostęp 21.05.2020 r.]
  5. Studia I i II stopnia. umg.edu.pl. [dostęp 01.06.2019 r.]
  6. a b Historia. am.gdynia.pl. [dostęp 11.06.2018 r.]
  7. Tadeusz Maciejewski, Profesor Stanisław Matysik (1921–1994) jako historyk prawa morskiego, „Gdańskie Studia Prawnicze” XXXII (2014), ss. 245–253.. prawo.ug.edu.pl. [dostęp 01.05.2017 r.]
  8. Nowe inwestycje Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Hala sportowa, akademik i Centrum Offshore
  9. Wykaz jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki oraz nazwy nadawanych stopni. ck.gov.pl, 26.10.2015 r. [dostęp 10.11.2015 r.]
  10. Dz.U. z 2018 r. poz. 1362
  11. M.P. z 1930 r. nr 288, poz. 405 „za wyjątkowe zasługi na polu rozwoju marynarki handlowej”.

Oceń: Uniwersytet Morski w Gdyni

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:22