Kościół św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu


Kościół św. Andrzeja Boboli, zlokalizowany w Gdyni, w dzielnicy Obłuże, jest rzymskokatolicką świątynią o istotnym znaczeniu dla lokalnej społeczności. Jako część dekanatu Gdynia-Oksywie, kościół ten wchodzi w skład archidiecezji gdańskiej.

Znaczący krok w jego historii nastąpił 20 lutego 2011 roku, kiedy to decyzją metropolity gdańskiego, Sławoja Leszka Głódzia, świątynia została wyznaczona na siedzibę nowo powstałego dekanatu. Dzięki tej decyzji, kościół zyskał na znaczeniu, stając się centralnym punktem życia religijnego w regionie.

Historia

– W 1934 roku, w wyniku współpracy z księdzem dziekanem Turzyńskim oraz Kurią Biskupią w Pelplinie, uzyskano pozwolenie na otwarcie kaplicy w remizie strażackiej.

– W 1937 roku rozpoczęto budowę kościoła.

– 27 kwietnia 1938 roku nastąpiło erygowanie parafii.

– W 1938 roku, pomimo że budowa świątyni była nadal w toku, rozpoczęto sprawowanie funkcji liturgicznych w jej murach. Niestety, dalsze prace zostały przerwane przez wybuch wojny oraz aresztowanie pierwszego proboszcza – księdza Olkiewicza. Dalszą część prezbiterium tymczasowo zaślepiono deskami.

– W czerwcu 1946 roku nowym administratorem parafii został ks. Wojciech Zieliński, który podjął działania w celu ukończenia budowy kościoła. Problemy finansowe wymusiły na nim wprowadzenie redukcji w projekcie budowli. W roku 1960 zewnętrzna strona murów świątyni została pokryta tynkiem.

– W październiku 1979 roku parafia uzyskała zezwolenie od Urzędu Miejskiego na budowę nowej dzwonnicy o wymiarach 6 na 8 metrów.

– W styczniu 1980 roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty nowej dzwonnicy, jednak z przyczyn tragicznych, jak nagła śmierć proboszcza 19 stycznia 1980 roku, prace zostały wstrzymane.

– 8 marca 1980 roku nowym proboszczem został ks. Andrzej Czerwiński, który zwrócił się z prośbą do Urzędu Miejskiego w Gdyni o zatwierdzenie nowego projektu dzwonnicy oraz zmianę jej lokalizacji. Zgodnie z nowymi założeniami, miała ona mieć wymiary 24 na 17 metrów.

– W sierpniu 1980 roku rozpoczęto prace, które miały na celu nie tylko budowę dzwonnicy (67 metrów od poziomu zero), ale również przebudowę kościoła. Fundamenty nowej dzwonnicy zostały zbudowane na dolnym kościele, który miał długość 17 metrów, szerokość 27 metrów oraz wysokość 4,5 metra, podczas gdy kościół górny stanowił główną część przebudowy.

– W lipcu 1981 roku do kościoła doprowadzono ogrzewanie z sieci miejskiej. W listopadzie dokonano zakupu terenów, co zwiększyło przestrzeń wokół kościoła oraz plebanii, a także powiększyło teren cmentarza.

– W kwietniu 1982 roku projekt rozbudowy plebanii został zatwierdzony w Urzędzie Miasta i już w następnym miesiącu rozpoczęto prace ziemne. Dom katechetyczny, będący największą szkołą w Gdyni, został oddany do użytku 18 lutego 1984 roku, przybierając nowoczesny charakter.

– W kwietniu 1984 roku zakończono projekt techniczny rozbudowy górnego kościoła; z początkiem letnich miesięcy przystąpiono do budowy. Wyjątkowe wsparcie okazał piekarz, zajmujący się pirotechnika, który podczas detonacji pomógł w usunięciu starych elementów żelbetonowych.

– W sierpniu 1984 roku rozpoczęto szalowanie stropu kościoła oraz mury. Planowane na końcówkę września betonowanie wymagało użycia 70 ton cementu i 500 ton masy betonowej na dachu.

– W październiku 1985 roku zakończono prace związane z szalowaniem stropu i dachu, a 30 listopada 1985 roku odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła, przewodniczył jej Biskup Marian Przykucki.

– W 1987 roku zamontowano nowe organy, które przetrwały wiele koncertów muzycznych w kościele, poświęcenie instrumentu miało miejsce 10 października tego samego roku.

– W 1992 roku, po aprobacie Biskupa Chełmińskiego, powstało Gdyńskie Liceum Katolickie, a także zrealizowano brązową rzeźbę przedstawiającą Chrystusa Ukrzyżowanego.

– W maju 1992 odebrano w Przemyślu trzy dzwony, które w krótkim czasie zostały poświęcone przez Abp. Tadeusza Gocłowskiego. Dzwony noszą imiona Maryja (ton fis’), Andrzej Bobola (ton gis’), a także Jan Paweł II (ton cis”). W kolejnych latach trwały prace zagospodarowujące teren przykościelny.

– W 1997 roku na ścianach prezbiterium przedstawiono sceny z życia św. Andrzeja Boboli techniką sgraffito, a także wykonano nowe stacje Drogi Krzyżowej oraz obraz Ostatniej Wieczerzy stylizowany na dzieło Salvadora Dalí.

– Rok 1998 przyniósł wymianę okna nad głównym wejściem kościoła, zamieniając je w witraż przedstawiający Sąd Ostateczny.

– W 1999 roku wnętrze kościoła zostało odmalowane, przywracając mu blask.

– W 2001 roku przeprowadzono kompleksowy remont plebanii oraz domu katechetycznego, co zbiegało się z działalnością Gdyńskiego Liceum Katolickiego oraz Publicznego Klasycznego Gimnazjum Katolickiego.

– W 2002 roku całkowicie odnowiono zewnętrzną elewację kościoła.

– W 2003 roku, na podstawie zachowanych dokumentów, stwierdzono, że starą wersję kościoła nigdy nie konsekrowano. Nowy kościół, który został poświęcony 30 listopada 1985 roku, otrzymał konsekrację 27 kwietnia 2003 roku z rąk Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. W mensie ołtarza umieszczono relikwie św. Andrzeja Boboli.

Przypisy

  1. Historia naszej parafii | Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni [online] [dostęp 20.04.2022 r.]
  2. Gdynia Obłuże - Dzwony kościoła pw. św. Andrzeja Boboli [Dzwony w Wieżach Polski #200]. [dostęp 20.04.2022 r.]

Oceń: Kościół św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:22