Krzysztof Edward Skóra, urodzony 30 września 1950 roku w Gdyni, a zmarły 12 lutego 2016 roku w Gdańsku, był wybitnym przedstawicielem polskiej biologii. Jego prace naukowe koncentrowały się na szerokim zakresie tematów związanych z biologią i ekologią ryb, ze szczególnym naciskiem na strefę przybrzeżną Bałtyku.
Skóra był także specjalistą w dziedzinie oceanografii biologicznej, a jego badania obejmowały ochronę przyrody morza oraz ssaków morskich. Jako doświadczony nauczyciel akademicki, zdobył uznanie jako wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie przekazywał swoją wiedzę następnym pokoleniom studentów.
Życiorys
Edukacja
Krzysztof Skóra jest uznawanym biologiem, którego edukacyjna podróż rozpoczęła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, gdzie mieszkał do 1977 roku. Następnie podjął nauki związane z oceanografią, zdobywając tytuł magistra w dziedzinie oceanografii biologicznej w 1973 roku. W kolejnych latach, w 1985 roku, obronił stopień doktora nauk przyrodniczych w zakresie oceanologii, a w 2004 roku uzyskał habilitację, na podstawie dorobku naukowego oraz pracy zatytułowanej „Zagrożenia naturalnej różnorodności gatunkowej nektonu Zatoki Gdańskiej” na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2014 roku otrzymał tytuł profesora w dziedzinie nauk o Ziemi.
Pierwsze badania prowadził, koncentrując się na ichtiofaunie Bałtyku. Brał udział w trzech ekspedycjach morskich w rejon Antarktyki Zachodniej, które przyciągnęły jego uwagę do problemów związanych z rybami oceanu Południowego.
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
Swoją karierę zawodową Krzysztof Skóra rozpoczął jako asystent naukowo-techniczny w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdyni, gdzie rozpoczął pracę w 1973 roku. Jego zaangażowanie doprowadziło do przekształcenia placówki Instytutu w 1977 roku, zainicjował on tworzenie nowoczesnego budynku badawczego znanego obecnie jako Stacja Morska, którego inauguracja miała miejsce w 1992 roku. W późniejszych latach kompleks został wzbogacony o bazę noclegową i fokarium.
Stacja Morska zajmuje się pracami mającymi na celu przywrócenie populacji szarych fok na polskim wybrzeżu. W trakcie badań ichtiologicznych, Krzysztof Skóra koncentrował się również na obserwacji skrajnie zagrożonych gatunków, takich jak foki oraz morświny. Od tego momentu, placówka kontynuuje badania nad biologią oraz ekologią ssaków morskich występujących w polskiej części Morza Bałtyckiego, a także prowadzi inwentaryzację oraz analizę zagrożeń, aby skutecznie je chronić.
31 marca 2016 roku, Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał Stacji Morskiej imię Profesora Krzysztofa Skóry. Po jego śmierci, dr Iwona Pawliczka vel Pawlik objęła stanowisko kierownika Stacji Morskiej.
Wyróżnienia
Krzysztof Skóra był wybitnym biologiem, który zdobył wiele zaszczytnych wyróżnień za swoje osiągnięcia naukowe i działania na rzecz ochrony środowiska.
Pełnił istotne funkcje, w tym był członkiem Komitetu Badań Morza oraz Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Jego zaangażowanie w Polskiej Akademii Nauk na Wydziale VII – Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych również zasługuje na szczególną uwagę.
W ciągu swojej kariery Krzysztof Skóra był autorem ponad 100 publikacji naukowych, co potwierdza jego wielką pasję i zaangażowanie w badania naukowe.
W roku 2008 otrzymał Szwedzką Nagrodę Bałtyku (Swedish Baltic Sea Water Award), przyznawaną za znaczący wkład w ochronę wód Bałtyku. Nagroda ta jest przyznawana przez rząd szwedzki od 1999 roku i została wręczona podczas Światowego Tygodnia Wody. Co więcej, Krzysztof Skóra był pionierem, gdyż jako pierwszy obywatel i osoba prywatna został laureatem tej nagrody, która wcześniej była przyznawana wyłącznie instytucjom.
Wśród innych jego osiągnięć znajduje się European Cetacean Society Conservation Award, przyznana za działalność na rzecz ochrony ssaków morskich, a także Baltic Sea Found Prize, zdobyta w 2005 roku. Otrzymał również Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz odznakę honorową Ministra Środowiska za zasługi w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
28 stycznia 2009 roku został uhonorowany Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Helu, co dodatkowo podkreśla jego znaczący wkład w rozwój tych społeczności.
Śmierć
Profesor Krzysztof Skóra, znany biolog, zmarł 12 lutego 2016 roku, mając 65 lat. Przyczyną jego śmierci były powikłania związane z grypą. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 lutego, kilka dni po jego śmierci, na cmentarzu Witomińskim w Gdyni, gdzie spoczęła urna (kwatera 59-22-5).
Na ceremonii pożegnalnej obecny był między innymi Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz wieloletni przyjaciel profesora. Jego obecność świadczyła o szacunku i uznaniu, jakim profesor cieszył się w środowisku naukowym oraz społecznym.
Przypisy
- a b c d e Profesor Krzysztof Skóra patronem Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu [online], ug.edu.pl [dostęp 27.02.2020 r.]
- Ostatnie pożegnanie prof. Krzysztofa Skóry. Pogrzeb w sobotę na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni [online], radiogdansk.pl [dostęp 27.02.2020 r.]
- Krzysztof Skóra: Nekrologi [online], www.nekrologi.net [dostęp 27.02.2020 r.]
- JustynaJ. Degórska JustynaJ., W Gdyni odbył się pogrzeb prof. Krzysztofa Skóry [ZDJĘCIA] [online], Dziennik Bałtycki, 20.02.2016 r. [dostęp 27.02.2020 r.]
- Zmarł prof. Krzysztof Skóra – założyciel Stacji Morskiej UG w Helu [online], naukawpolsce.pap.pl [dostęp 15.02.2016 r.]
- Ostatnie pożegnanie prof. Krzysztofa Skóry. Pogrzeb w sobotę na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Radio Gdańsk [dostęp 19.02.2016 r.]
- Piotr Niemkiewicz, Krzysztof Hoffmann: Pozostanie znany jako „pan od fok”. Odszedł Krzysztof Edward Skóra. Polska Press Sp. z o.o. – Dziennik Bałtycki, 16.02.2016 r. [dostęp 19.02.2016 r.]
- Wydział Oceanografii i Geografii: Krzysztof Skóra. Uniwersytet Gdański, 15.12.2004 r. [dostęp 27.02.2016 r.]
- Prof. Krzysztof Edward Skóra, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.01.2010 r.]
- Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Uniwersytet Gdański [dostęp 13.02.2016 r.]
- Robert Kiewlicz: Wodny Nobel dla profesora Skóry. [dostęp 26.06.2008 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wojciech Gruszecki | Eugeniusz Bojanowski | Anna Podhajska | Jacek Taraszkiewicz | Paweł Możejko | Michał Roch Kaczmarczyk | Barbara Klawikowska | Miłosz Puczydłowski | Izabela Surynt | Roman Nalewajski | Jerzy Rubach | Janusz Osicki | Anna Siewierska | Henryk Rogacki | Włodzimierz Wojciechowski (historyk) | Sławomir Cenckiewicz | Karolina Grabowicz-Matyjas | Dariusz Filar | Andrzej Kraszewski | Jarosław EllwartOceń: Krzysztof Skóra (biolog)