Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” to lokalna organizacja harcerska, która również funkcjonuje jako stowarzyszenie z osobowością prawną. Jej siedziba znajduje się w Gdyni, przy ul. Nowodworcowej 12B/10, a działalność obejmuje obszary Gdańska i Gdyni.
W ramach Kręgu działa Harcerski Związek Drużyn, który skupia zarówno harcerzy, harcerki, wędrowników, wędrowniczki, jak i zuchy. Członkowie HZD mają możliwość uczestniczenia w drużynach, samodzielnych zastępach oraz gromadach zuchowych. W gronie członków Kręgu można wyróżnić różne kategorie: zwyczajnych, obserwatorów, wspierających oraz honorowych.
Warto zaznaczyć, że z końcem roku 2010 NKIH „Leśna Szkółka” uzyskał status organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo, 21 lutego 2016 roku, Krąg został uhonorowany objęciem Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, co miało miejsce w towarzystwie dziesięciu innych organizacji harcerskich i skautowych, wspierających Ruch Harcerski zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Historia
Historia Kręgu jest głęboko osadzona w latach 80. XX wieku, kiedy to rozpoczął się kurs instruktorski „Leśna Szkółka”, który odbył się w dniach 25 czerwca – 16 lipca 1981 roku pod kierownictwem hm. Jerzego Gacha, znanego jako „Prorok”. Kurs ten miał miejsce w ramach obozu ZHP w Wygoninie i był związany z czeskimi leśnymi kursami instruktorskimi, noszącymi nazwę „Lesni Szkola”. Po zakończeniu obozu, Komendant Rejonu ZHP Przymorze ustanowił Szkoleniowy Młodzieżowy Krąg Instruktorski „Leśna Szkółka”, który gromadził absolwentów wspomnianego kursu. Krąg ten miał z czasem pewne ambicje edukacyjne, stając się miejscem szkoleń instruktorskich. Wprowadzono w nim zwyczaj zwracania się do siebie jedynie po pseudonimach, tzw. mianach leśnych. Już w lutym 1982 roku nastąpiła zmiana nazwy na Szkoleniowy Krąg Instruktorski „Leśna Szkółka”.
Jednakże w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, Krąg został zmuszony do wstrzymania szkoleń. Mimo trudności, udało się przeprowadzić seminarium dla przybocznych w rejonie Przymorze. Dnia 22 czerwca 1982 roku Krąg zyskał patrona – Henryka Wieczorkiewicza, polskiego działacza oraz dziennikarza z Wolnego Miasta Gdańska.
W czerwcu 1983 roku, w tajemnicy przed władzami ZHP, dziesięć osób z „Leśnej Szkółki” brało udział w Białej Służbie w Częstochowie, przy obsłuze porządkowo-sanitarnej pielgrzymki Jana Pawła II. Od tej chwili „Leśna Szkółka” regularnie uczestniczyła w Białej Służbie podczas każdej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
Wydzielenie się Kręgu ze struktury ZHP miało miejsce 8 stycznia 1990 roku, wówczas utworzono Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” imienia Henryka Wieczorkiewicza. Formalny wpis do rejestru sądowego miał miejsce w dniu urodzin patrona, 22 czerwca. W kolejnym roku, z inicjatywy NKIH „Leśna Szkółka”, powstał Niezależny Hufiec Harcerstwa Polskiego „Leśna Szkółka – Kaszuby” w Szwecji.
Na zjeździe Komisji Porozumiewawczej Organizacji Harcerskich, który odbył się 21 stycznia 1995 roku w Warszawie, przedstawiciel NKIH „Leśna Szkółka” przedstawił propozycję dotycząca „LS” oraz Federacji Drużyn im. Cichociemnych w Krakowie, by jak najszybciej powołać Federację Harcerstwa Polskiego. Propozycja została poparta przez przedstawiciela Polskiej Organizacji Harcerskiej. W wyniku tych rozmów podjęto decyzję o zwołaniu zbiórki założycielskiej FHP w Kościele NMP w Gdyni, planując realizację tego spotkania na dzień 18 lutego tego roku. W początkowej fazie Federację tworzyły organizacje takie jak NKIH „Leśna Szkółka”, FDC oraz POH. Na podstawie specjalnej uchwały członków założycieli, ZHR przystąpił do Federacji jako czwarty członek w dniu 26 lutego 1995 roku.
Rozłam
W dniu 3 października 1996 roku, reprezentacja NKIH „Leśna Szkółka” uczestniczyła w pikiecie przeciwko aborcji przed Senatem RP. Akcja ta spotkała się z potępieniem wielu członków Kręgu, którzy uznali ją za niewłaściwą aktywność polityczną. W odpowiedzi na te kontrowersje, Komendant NKIH „Leśna Szkółka”, hm. Jerzy Gach „Prorok”, przygotował list otwarty do członków Kręgu, który rozpoczynał się od słów:
Wszyscy, którzy głoszą lub są głęboko przekonani, że walka z haniebną ustawą proaborcyjną to sprawa polityczna, powinni odejść z grona członków Kręgu. Ich poglądy są bowiem antychrześcijańskie – co jest nie do pogodzenia z oficjalną opcją ideową „LS”.
W odpowiedzi na tę publikację zwołano nadzwyczajny Sejmik Kręgu, który odbył się 17 października 1996 roku. W jego trakcie odwołano hm. Jerzego Gacha „Proroka” z funkcji Komendanta. Kilka dni później Jerzy Gach, wraz z 1 Niezależną Sopocką Drużyną Harcerzy „Knieja”, przeszedł do ZHR, gdzie stworzył Krąg Starszego Harcerstwa działający obecnie jako Krąg Harcerski „Drzewo Pokoju”.
Metoda wychowawcza
Metodyka stosowana przez Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” silnie nawiązuje do szczytnych tradycji polskiego harcerstwa, a także do idei, które jako fundamenty zbudowali Robert Baden-Powell oraz Ernest Thompson Seton. Główne aspekty pracy wychowawczej skupiają się na wartościowaniu trzech kluczowych elementów.
- puszczaństwo,
- wychowanie do życia w społeczeństwie,
- tożsamość narodowa.
Te idee stanowią nie tylko teoretyczną podstawę, ale również praktyczny kierunek działań w codziennej pracy z młodzieżą, co przyczynia się do ich wszechstronnego rozwoju oraz integracji z otaczającym światem.
Symbolika
Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” czerpie z bogatej tradycji harcerskiej, która odzwierciedla się w różnych elementach, takich jak mundur, Krzyż Harcerski oraz zawołanie „Czuwaj!”. Warto zauważyć, że zgodnie z Regulaminem Mundurowym, obowiązkowym nakryciem głowy jest rogatywka. Lilijka oraz naszywka używane przez harcerzy „LS” odróżniają ich umundurowanie od innych organizacji harcerskich.
– Lilijka (oznacza kwiat lilii) symbolizuje czystość intencji i szlachetność (jest to nawiązanie do interpretacji rycersko-średniowiecznej),
– Litery ONC nawiązują do hasła filaretów: „Ojczyzna, Nauka, Cnota”,
– Drzewko iglaste – symbolizuje łączność z przyrodą (puszczaństwo),
– Litery „LS” to skrót nazwy „Leśna Szkółka”.
Symbolika Lilijki „LS” jest zatem niezwykle istotna i głęboko zakorzeniona w harcerskich tradycjach oraz wartościach, które harcerze przenoszą poprzez swoje działania i codzienne życie.
Władze
Władze Kręgu, zgodnie z jego Statutem, składają się z następujących organów:
- Sejmik Kręgu,
- Komenda Kręgu,
- Komendant Kręgu,
- Komisja Rewizyjna Kręgu.
Sejmik Kręgu stanowi walne zebranie wszystkich członków, które jest zwoływane co roku, w standardowym rytmie we wrześniu. Jednakże, w praktyce organizuje się go przynajmniej dwa razy w ciągu roku – zazwyczaj po zimowym biwaku HZD ma miejsce kolejne zebranie Sejmiku.
Podczas Sejmiku wybierany jest Komendant także pozostali członkowie Komendy na dwuletnią kadencję, podobnie jak skład Komisji Rewizyjnej, która musi być odrębna od składu Komendy.
Komendanci
Oto lista komendantów Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”, którzy pełnili swoje funkcje na przestrzeni lat:
- hm. Jerzy Gach „Prorok” (1990-1996),
- hm. Marek Taba „Warek” (1996-1997),
- hm. Michał Obuchowski „Pacjent” (1997-1999),
- hm. Marek Taba „Warek” (1999-2001),
- hm. Daniel Sienkiewicz „Sienek” (2001-2004),
- hm. Marek Taba „Warek” (2004-2005),
- phm. Katarzyna Jarnoth „Pszczółka” (2005-2008),
- hm. Barbara Kaniewska „Skrzat” (2008-2010),
- hm. Piotr Ananicz „Cyborg” (2010-2012),
- hm. Kamil Kuchta „Kuchcik” (2012-2018),
- hm. Filip Rudolf „Rudy” (2018-2020),
- hm. Piotr Władziński (2020-2023),
- hm. Zuzanna Bejm (od 2023).
Jednostki działające w Harcerskim Związku Drużyn
W ramach Harcerskiego Związku Drużyn, działają różnorodne jednostki harcerskie, które są podzielone na kategorie według typu i miejsca działalności.
Jeśli chodzi o jednostki żeńskie, można wymienić:
- 2 Niezależną Gdańską Drużynę Harcerek „Smoczyce”,
- 13 Gdański Zastęp Harcerek „Birmingham”,
- 25 Niezależną Gdyńską Drużynę Harcerek „Ogniwo”,
- 33 Niezależną Gdyńską Drużynę Harcerek „Młodnik”,
- 50 Niezależną Gdyńską Drużynę Harcerek „Wrzosiwo”,
- 75 Niezależną Gdyńską Drużynę Harcerek „Mistral”.
W kontekście jednostek męskich, wśród aktywnych grup są:
- 3 Niezależny Gdyński Zastęp Harcerzy „Buki”,
- 8 Niezależna Gdyńska Drużyna Harcerzy „Twierdza”,
- 11 Niezależna Gdyńska Drużyna Harcerzy „Sherwood”,
- 20 Niezależna Gdyńska Drużyna Harcerzy „Alhambra”.
Dodatkowo, jednostki wędrownicze stanowią istotną część tego związku. Do nich należą:
- 9 Niezależny Gdyński Zastęp Wędrowniczy „Valgrind”,
- 26 Gdyński Zastęp Wędrowniczy „Acushnet”.
Przypisy
- a b Wyszukiwarka KRS [online], wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl [dostęp 15.06.2024 r.]
- Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Protektorat harcerski [online], www.prezydent.pl [dostęp 11.04.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
Bractwo Kaphornowców | Polska Federacja Kolei Muzealnych, Turystycznych i LokalnychOceń: Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”