Bractwo Kaphornowców


Bractwo Kaphornowców, znane jako stowarzyszenie, które od 1974 roku skupia pasjonatów żeglarstwa, stanowi unikalny krąg kilkuset Polaków, którzy zrealizowali niezwykłą podróż wokół przylądka Horn (ang.: Cape Horn). Pomysł założenia Bractwa wywodzi się z inicjatyw podjętych przez Głos Wybrzeża, co tylko podkreśla jego znaczenie w polskim życiu żeglarskim.

Siedzibą tej wyjątkowej organizacji jest „Dar Pomorza”, żaglowiec z historycznym znaczeniem, który 1 marca 1937 roku jako pierwszy pod polską banderą opłynął ten trudny do pokonania przylądek. Spotkania Bractwa odbywają się regularnie, i to dwa razy w roku – w marcu, na pamiątkę pierwszego okrążenia Hornu przez „Dar Pomorza”, oraz w drugą sobotę listopada. Te wydarzenia nie tylko łączą społeczność żeglarską, ale również są hołdem dla bogatej tradycji polskiego żeglarstwa.

Bractwo Kaphornowców to instytucja o wielkim autorytecie w sferze żeglarskiej. Jego członkowie są zobowiązani do strzeżenia honoru polskiego żeglarza, a także dbania o sławę biało-czerwonej bandery. Celem ich ślubowania jest także udzielanie wsparcia i dzielenie się doświadczeniami z innymi żeglarzami, którzy mogą potrzebować pomocy, gdziekolwiek i kiedykolwiek się znajdują.

Obecnie w Bractwie skupia się członków 20 jednostek, które również zdołały opłynąć przylądek Horn. W tej grupie znajdują się trzy żaglowce szkolne: „Dar Pomorza” pod dowództwem kpt. Konstantego Maciejewicza, „Dar Młodzieży” prowadzony przez kpt. Leszka Wiktorowicza oraz ORP „Iskra” pod komendą kmdr. Czesława Dyrcza. W sumie dumnie zjezda się 319 żeglarzy, a wśród nich 17 jachtów z 208 członkami załogi.

Bractwo Kaphornowców może poszczycić się wieloma znakomitymi postaciami, które przyczyniły się do jego powstania i rozwoju. Należą do nich m.in. kpt. Krzysztof Baranowski, który osiągnął II przejście przylądka pod polską banderą 23 lutego 1973 roku podczas samotnego rejsu dookoła świata na Polonezie, oraz kpt. Aleksander Kaszowski, który dokonał III przejścia na Eurosie 27 lutego 1973. W szeregach Bractwa znaleźli się również Dariusz Bogucki, Bohdan Sienkiewicz, Maciej Sodkiewicz, admirał Marek Brągoszewski, Iwona Maria Pieńkawa oraz wiele innych wybitnych postaci.

Przypisy

  1. Rota ślubowania. Bractwo Kaphornowcow. [dostęp 13.02.2018 r.]
  2. Jesienne spotkanie Bractwa Caphornowców.
  3. Polacy na Hornie.

Oceń: Bractwo Kaphornowców

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:22