Miejska Hala Targowa


Miejskie Hale Targowe w Gdyni to zabytkowy zespół hal, usytuowany pod adresem ul. Wójta Radtkego 36/40 w Śródmieściu Gdyni. Powstały w latach 1935-1938, a ich autorami byli architekci Jerzy Müller oraz Stefan Reychman. Stanowią one jeden z niewielu przykładów konstruktywizmu w polskiej architekturze, który wyróżnia się nowoczesną formą i funkcjonalnością.

W skład zespołu wchodziły dwie główne hale: największa owocowo-warzywna, połączona z mięsną w kształcie litery L oraz osobna hala rybna. Największa z nich, Hala Łukowa, charakteryzuje się parabolicznym dachem, wykonanym w oparciu o dwuprzegubowe łuki z konstrukcją stalową i ceramicznym wypełnieniem, przy użyciu systemu Förstera. Hala mięsna posiada natomiast niemal płaski, dwuspadowy dach, oparty na wnętrzu z dwuprzegubowymi więzarami, a hala rybna jest wsparta na żelbetowych podporach.

Według Marii Sołtysik, badaczki architektury gdyńskiej, zadaszenie hali mogło być inspirowane hangarem lotniska Orly, zaprojektowanym przez Le Corbusiera w 1916 roku. Warto zaznaczyć, że zespół gdyńskich hal targowych został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, co potwierdza ich historyczną i architektoniczną wartość.

Niestety, wybuch drugiej wojny światowej spowodował, że Hale były wykorzystywane jedynie przez półtora roku. Władze niemieckie przekształciły wnętrza hal w magazyny części do budowy samolotów. Po zajęciu Gdyni przez ZSRR obiekt przez kilka miesięcy był wykorzystywany przez wojska rosyjskie. W maju 1945 roku zezwolono na prowadzenie hurtowego handlu owocami i warzywami, co z czasem przyczyniło się do rozszerzenia asortymentu, obejmującego również zachodnią odzież, przywożoną przez marynarzy i rybaków.

W kolejnych latach hala przeszła gruntowną modernizację, a teren wokół niej został zagospodarowany i zadaszony. Ze względu na swoje unikalne walory architektoniczne, w 1983 roku Hala Targowa w Gdyni uzyskała status obiektu zabytkowego. Na koniec, w 2012 roku podjęto decyzję o remoncie dachu Hali Łukowej, co świadczy o trosce o zachowanie tego wspaniałego dziedzictwa architektonicznego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 23.04.2013 r.]
  2. a b c d Architektura - Hale targowe w Gdyni [online], haletargowegdynia.pl [dostęp 11.05.2019 r.]
  3. a b c Małgorzata Omilanowska, Świątynie handlu, PAN, Warszawa 2004, s. 198.
  4. Gdynia. [dostęp 20.02.2009 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":

Poczta Główna w Gdyni | Centrum Handlowe Klif w Gdyni | Centrum Handlowe Riviera

Oceń: Miejska Hala Targowa

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:15