Robert Paweł Sikora jest uznawanym inżynierem polskim, który zdobył tytuł profesora nauk technicznych.
Jego wkład w dziedzinę inżynierii oraz nauk technicznych jest znaczący i doceniany zarówno w kraju, jak i za granicą.
Życiorys
W 1962 roku Robert Sikora zakończył swoje studia na kierunku mechanicznym na Politechnice Gdańskiej. Następnie, w 1969, obronił pracę doktorską, co było istotnym krokiem w jego karierze akademickiej. W 1972 roku uzyskał stopień habilitacyjny, a dziesięć lat później, w 1982, otrzymał tytuł profesora nauk technicznych, co potwierdziło jego znaczący wkład w rozwój tej dziedziny.
Robert Sikora miał przyjemność pracować na Politechnice Lubelskiej, gdzie był zaangażowany w działania w Instytucie Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. Specjalizując się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, pracował również w Instytucie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „Metalchem”. Jego wkład w naukę został doceniony przez wielu, a jego badania przyczyniły się do postępu w technice materiałowej.
Odznaczenia i wyróżnienia
W kolekcji odznaczeń Roberta Sikory znajdują się numerowane i prestiżowe wyróżnienia, które odzwierciedlają jego wkład i osiągnięcia. Oto najważniejsze z nich:
- Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Wynalazczości”,
- Złoty Medal „Brussels Eureka” – trzykrotnie.
Przypisy
- Prof. dr hab. inż. Robert Sikora. wm.pollub.pl. [dostęp 23.09.2024 r.]
- a b c d e prof. dr hab. inż. Robert Paweł Sikora. ludzie.nauka.gov.pl. [dostęp 23.09.2024 r.]
- a b c d e f Prof. dr hab. inż. Robert Sikora, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.09.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Antoni Taraszkiewicz | Zbigniew Smalko | Przemysław Dębiak | Romuald Cwilewicz | Jan Kozicki (inżynier) | Leszek Chybowski | Tomasz Maciej Janiszewski | Jacek Tejchman-KonarzewskiOceń: Robert Sikora