Antoni Taraszkiewicz, urodzony 16 stycznia 1957 roku w Gdyni, to wybitny polski inżynier oraz architekt. Poszczyca się tytułem profesora oraz stopniem dr hab. inż. i jest związany z Politechniką Gdańską, gdzie pełni funkcję wykładowcy.
Specjalizuje się w różnych dziedzinach architektury, w tym architekturze mieszkaniowej wielorodzinnej, użyteczności publicznej, architekturze sakralnej oraz wnętrzach. Jest również doświadczonym urbanistą, co czyni go osobą o szerokim zakresie wiedzy i umiejętności.
Kariera zawodowa Taraszkiewicza obejmowała także lata 1989–2017, kiedy to był współwłaścicielem Pracowni Projektowo-Wdrożeniowej FORT w Gdańsku, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w projektowanie i wdrażanie rozwiązań architektonicznych w Polsce.
Działalność naukowa i zawodowa
Antoni Taraszkiewicz to absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera architektury w 1983 roku. W 1995 roku obronił doktorat na temat współczesnych wież kościołów rzymskokatolickich w Polsce, a w 2006 roku uzyskał habilitację. Jego zaangażowanie w życie akademickie zaowocowało mianowaniem na profesora nadzwyczajnego w 2007 i uzyskaniem tytułu naukowego profesora w 2016 roku. Od początku swojej kariery, to jest od 1983 roku, związany jest z Politechniką Gdańską, gdzie pełnił funkcję dziekana Wydziału Architektury w latach 2008–2016, a także od 2007 jest kierownikiem Katedry Architektury Mieszkaniowej oraz członkiem Senatu uczelni.
Działalność naukowa Taraszkiewicza obejmuje autorstwo kilkudziesięciu publikacji z zakresu architektury, w tym dwóch książek. Jego publikacje koncentrują się na architekturze mieszkaniowej wielorodzinnej, architekturze użyteczności publicznej oraz projektowaniu wnętrz. Jego praca badawcza została uwieńczona promowaniem dwóch doktorów, którzy obronili swoje prace z wyróżnieniem.
W sferze zawodowej, Taraszkiewicz aktywnie uczestniczy w pracach różnych instytucji związanych z architekturą. Jest członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącym Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Gdańsku od 2014 roku. W latach 2014–2018 pełnił także rolę członka Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Gdańsku. Dodatkowo, przez dziewięć lat, od 2000 do 2009, był wiceprezesem Zarządu ds. Twórczości Architektonicznej w Pomorskiej Okręgowej Izbie Architektów oraz członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych SARP od 1997 roku.
W okresie od 1989 do 2017 roku Antoni Taraszkiewicz był współwłaścicielem Pracowni Projektowo-Wdrożeniowej FORT w Gdańsku, gdzie prowadził różnorodne projekty. Jego bogate portfolio obejmuje projekty koncepcyjne, budowlane i wykonawcze, w tym osiedle mieszkaniowe „Nad Potokiem” w Gdyni-Orłowie (2001) oraz zespół mieszkaniowy z hotelem „Nowy Spichlerz” w Gdańsku (2007). Wśród jego realizacji znajduje się również kościół parafialny p.w. Św. Józefa w Elblągu (2008), zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Kwartał Kamienic przy ul. Szerokiej w Gdańsku (2008) oraz budynek Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej (2016).
Oprócz indywidualnych projektów, Taraszkiewicz brał udział w pracy zespołowej nad projektami, takimi jak Ośrodek katechetyczny z kaplicą księży Orionistów w Malborku (1984) i kościół p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie (1995), a także Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (2010).
Ordery i odznaczenia, nagrody
Antoni Taraszkiewicz zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w różnych konkursach architektonicznych oraz urbanistycznych, co odzwierciedla jego znaczący wkład w rozwój architektury i urbanistyki w Polsce.
- Pierwsza nagroda w konkursie SARP na zagospodarowanie rejonu Dworca Głównego w Gdańsku, zdobyta w 1996 roku,
- W 2001 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na projekt Gdańskiego Centrum Handlowego „Manhattan”,
- Wyróżnienie w 2008 roku za projekt przebudowy i modernizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku,
- Pierwsza nagroda z 2012 roku w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na projekt budynku „B” Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej,
- Wyróżnienie otrzymane w 2012 roku w międzynarodowym konkursie na projekt budynku Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska,
- Pierwsza nagroda zdobyta w 2015 roku za projekt budynku Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej,
- Nagroda artystyczna Młodych im. St. Wyspiańskiego przyznana mu w 1993 roku,
- Nagroda główna w konkursie „Życie w Architekturze” w edycji gdańskiej w 1999 roku,
- Srebrny Krzyż Zasługi, przyznany w 2003 roku,
- Wyróżnienie Ministra Budownictwa za monografię pt: „Wielorodzinna architektura mieszkaniowa w Polsce okresu transformacji na przykładzie Trójmiasta”, które otrzymał w 2007 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Zbigniew Smalko | Przemysław Dębiak | Romuald Cwilewicz | Jan Kozicki (inżynier) | Leszek Chybowski | Tomasz Maciej Janiszewski | Jacek Tejchman-Konarzewski | Robert SikoraOceń: Antoni Taraszkiewicz