Wiczlino, znane po kaszubsku jako Wiczlëno oraz niemiecku jako Vitzlin, to urocze osiedle znajdujące się w obrębie Gdyni, które stanowi część dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Historia tej miejscowości sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to była to prywatna wieś szlachecka, usytuowana w powiecie gdańskim województwa pomorskiego.
Wiczlino, jako jedna z ostatnich osiedli, zostało włączone w granice Gdyni 1 stycznia 1973 roku. Przed tym wydarzeniem pełniło rolę samodzielnej wsi sołeckiej. W okresie od 1954 do 1959 roku wieś była siedzibą władz gromady Wiczlino, a po jej zniesieniu weszła w skład gromady Chwaszczyno.
Charakterystyczną cechą Wiczlina jest rozproszona zabudowa jednorodzinna otoczona malowniczymi łąkami, polami uprawnymi oraz terenami leśnymi. W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój tej okolicy, z powstawaniem nowych osiedli domów mieszkalnych. Zmieniający się krajobraz Wiczlina ma również wpływ na zwiększenie liczby mieszkańców oraz udogodnień dostępnych na tym terenie.
Obecnie termin "Wiczlino" odnosi się nie tylko do historycznego centrum wsi, które charakteryzowało się zwartą zabudową, ale obejmuje również cały obszar dawnego sołectwa. W obrębie Wiczlina znajdują się następujące sub-obszary:
- wiczlino wybudowanie - największa część Wiczlina, z dominującą rozproszoną zabudową, w której skład wchodzą mniejsze osiedla,
- zielenisz,
- wiczlino ogród,
- patio róży,
- dębowa góra,
- niemotowo,
- osada leśna wielka rola,
- część kolonii chwaszczyńskiej - pojedyncze domostwa wokół góry donas (druga część kolonii należy do dzielnicy dąbrowa).
W Wiczlinie znajdują się także dwie placówki edukacyjne: Szkoła Podstawowa nr 37 oraz XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, które cieszą się dużym uznaniem wśród mieszkańców. Dodatkowo, na terenie osiedla usytuowana jest jedna z najdłuższych ulic Gdyni - ulica Wiczlińska, mająca długość 7048 metrów.
Geologia
Obszar Wiczlino można zlokalizować w mezoregionie fizykogeograficznym Pojezierze Kaszubskie, który jest częścią makroregionu Pojezierze Wschodniopomorskie. Dodatkowo, należy on do podprowincji Pojezierza Południowobałtyckie oraz prowincji Niż Środkowoeuropejski.
Najstarsze odkryte warstwy osadowe na tym terenie pochodzą z górnej kredy (kampan), a w ich skład wchodzą głównie margle oraz opoki. W tej części stratygrafii sporadycznie można napotkać gezy oraz piaski glaukonitowe.
Tuż nad tą warstwą znajdują się osady trzeciorzędowe z okresów oligocenu oraz miocenu. W jeszcze wyższych partiach występują natomiast osady czwartorzędowe, które są efektem działalności lodowców z okresów Sanu, Wisły i Odry.
Hydrologia
Wiczlino jest miejscowością, przez którą przepływa Rzeka Kacza, będąca najdłuższą rzeką w Gdyni. Jej źródła znajdują się w rejonie osady Czarnagóra, co zapewnia jej naturalny bieg.
Interesującym aspektem hydrologicznym tej okolicy jest Potok Wiczliński, który jest jednym z dopływów Kaczej. Potok ten ma swoje źródła w północnej części Wiczlina, jednak należy zauważyć, że w większości roku pozostaje w stanie suchym. Wody potoku pojawiają się głównie w okresie wiosennych roztopów oraz po intensywnych opadach deszczu, co czyni go sezonowym strumieniem.
Przypisy
- Najdłuższe ulice w Trójmieście. Rekordzistka ma 11,6 km. 25.12.2018 r. [dostęp 26.12.2018 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 37 w Gdyni [online] [dostęp 03.12.2020 r.]
- XVII LO w Gdyni [online], XVII LO w Gdyni [dostęp 03.12.2020 r.]
- Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w. : rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955 r., s. 90.
- Dz.U. z 1972 r. nr 50, poz. 325
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Bernadowo | Osada Rybacka (Gdynia) | Pustki Cisowskie | Osada Kolejowa | Kacze Buki (Gdynia) | Niemotowo | Kolibki | Kolonia Rybacka (Gdynia) | Chwarzno (Gdynia) | Zielenisz | Fikakowo | Dębowa Góra (Gdynia) | Demptowo | Krykulec | Bernadowo | Kolonia ChwaszczynoOceń: Wiczlino