Akwarium Gdyńskie


Akwarium Gdyńskie, znane wcześniej jako Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie (1971–2003), które było częścią Morskiego Instytutu Rybackiego, funkcjonuje obecnie jako jeden z kluczowych ogrodów zoologicznych w Gdyni. Miejsce to pełni ważną rolę w promowaniu edukacji ekologicznej oraz ochrony środowiska wodnego.

Modernistyczny budynek Akwarium, zbudowany w 1938 roku, znajduje się w malowniczej lokalizacji na Alei Jana Pawła II, a jego ważnym punkt lokalizacyjnym jest Molo Południowe. Akwarium jest znane z różnorodności swojego zbioru, który obejmuje zarówno faunę, jak i florę typową dla środowisk wodnych oraz wodno-lądowych.

Wizyta w Akwarium Gdyńskim to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale również okazja do poznania tajemnic podwodnego świata oraz zrozumienia jego znaczenia dla ekosystemów. Zróżnicowane ekspozycje oraz edukacyjne programy, które są tam oferowane, przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych, zapewniając niezapomniane wrażenia.

Działalność

W Akwarium Gdyńskim wystawienie podzielono na osiem tematycznych sal, z których każda oferuje unikalne atrakcje i edukacyjne doświadczenia. Wśród nich znajduje się:

  • Sala dydaktyczna, w której można podziwiać rzadkie okazy ogromnych żółwi wodnych oraz jesiotra, a także ciekawe informacje związane z rybami chrzęstnoszkieletowymi, takimi jak płaszczki oraz rekiny,
  • Sala bałtycka, ilustrująca szczegółową mapę dna Bałtyku, powstałą w początkowych latach działalności akwarium,
  • Zostera marina, prezentująca faunę Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która jest częścią obszarów chronionych Natura 2000,
  • Rafa koralowa, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć kolorową i żywą rafę koralową wraz z jej mieszkańcami,
  • Na styku wody i lądu, eksponująca zbiornik łączący paludaria, w którym znajdują się zwierzęta żyjące w obszarze przejściowym między lądem a wodą,
  • Wodne zwierzęta świata, które zamieszkują organizmy z chłodnych głębin oceanów oraz przybrzeżnych wód Atlantyku, Północnego Pacyfiku i Indopacyfiku,
  • Amazonia, cztery obszerne zbiorniki na parterze, odzwierciedlające naturalne środowisko tego regionu,
  • Morza Zimne – od Atlantyku do Bałtyku, gdzie ekspozycja została zaprojektowana, aby ukazać różnorodność środowiska morskiego, które często jest niedoceniane, a dynamiczne i dobrze natlenione wody północnego Atlantyku stwarzają znakomite warunki do życia wielu gatunkom organizmów i roślin.

Na pięciu kondygnacjach budynku znajduje się 76 akwariów, które łącznie mieszczą ponad 600 ton wody. W Akwarium można spotkać ponad 1500 żywych organizmów z około 250 różnych gatunków, co czyni to miejsce niezwykle różnorodnym i interesującym.

Historia obiektu

Obiekt ten rozpoczął swoją działalność 21 czerwca 1971 roku, jednak jego historia sięga aż lat 20. XX wieku. Wówczas w Helu powstało Morskie Laboratorium Rybackie, w którym pracownicy zapoczątkowali zbieranie okazów przyrodniczych. Już od 1924 roku te wyjątkowe okazy były prezentowane w specjalnie przygotowanych gablotach oraz akwariach laboratorium.

Pod koniec lat 20. ubiegłego wieku zbiory liczyły już kilkaset okazów zwierząt, które były pokazywane na różnorodnych wystawach. W latach 30. eksponaty te były częścią tzw. „Muzeum Bałtyckiego”, które przyciągało turystów przybywających do Helu.

W 1932 roku Morskie Laboratorium Rybackie przekształcono w Stację Morską, a na przełomie lat 1938/1939 przeniesiono ją do Gdyni, do nowego budynku przy dzisiejszej alei Jana Pawła II 1. Niestety, wybuch II Wojny Światowej zakłócił plany związane z budową części budynku, która miała zostać przeznaczona na muzeum oraz akwarium. Po wojnie w niewielkich salach muzealnych oraz jednym pomieszczeniu z akwariami, Stacja Morska mogła gościć pierwszych zwiedzających.

Znaczna zmiana nastąpiła w 1949 roku, kiedy to Stację Morską przekształcono na Morski Instytut Rybacki. Budowa i rozwój obiektu były tematem powrotu pod koniec lat 50. jednak to właśnie w 1969 roku rozpoczęły się faktyczne prace budowlane oraz montaż akwarium.

W 1971 roku, z okazji pięćdziesięciolecia Instytutu, miał miejsce uroczysty inauguracja Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego, które dla odwiedzających zostało otwarte od 4 czerwca 1972 roku. Ekspozycja obejmowała 34 akwaria, w których można było zobaczyć zarówno morskie, jak i słodkowodne rośliny oraz zwierzęta. Część muzealna z kolei zawiera zbiory gromadzone przez pracowników Instytutu od 1921 roku oraz dary od kapitanów i marynarzy polskiej floty.

Fragmenty ekspozycji ściennych z tamtych lat są prezentowane do dziś, stanowiąc unikatową kolekcję w skali kraju. Mapa dna Bałtyku, która znajduje się w Sali Bałtyckiej, została stworzona specjalnie na potrzeby Akwarium.

Obiekt nosił nazwę Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni przez ponad 30 lat. W 2003 roku zmieniono jej nazwę na Akwarium Gdyńskie, a od 2005 roku obiekt ten uzyskał status ogrodu zoologicznego. W 1991 roku Morski Instytut Rybacki przeniósł się do nowego budynku przy Kołłątaja 1. Od 1998 roku w Akwarium działa Centrum Edukacji, które dysponuje Salą Kinowo-Konferencyjną, laboratoriami do zajęć wyposażonymi w mikroskopy oraz sprzęt komputerowy i Salą Przedszkolną, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci. Rocznie uczestniczy w nich średnio ponad 40 tys. uczniów i dorosłych.

15 lipca 2019 roku podpisano umowę na dofinansowanie ze środków UE w kwocie 8,9 mln zł na rozbudowę obiektu, a 10 marca 2021 roku kwotę tę zwiększono do 11,1 mln zł. W wyniku tego, do 2021 roku Akwarium Gdyńskie ma zostać wzbogacone o 13 nowych zbiorników oraz wielofunkcyjną przestrzeń edukacyjną o łącznej powierzchni 900 m kw. W nowych akwariach zamieszkają m.in. rekiny i płaszczki.

Akwarium Gdyńskie to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie, z przeciętną liczbą ponad 400 tys. odwiedzających rocznie.

Misja Akwarium

W Akwarium Gdyńskim kluczowym celem jest nie tylko ukazanie bogactwa fauny i flory morskiej, ale także promowanie świadomości ekologicznej. Działalność ta bazuje na czterech fundamentalnych filarach, które stanowią podstawę jego misji.

  • Ekspozycja – W siedmiu tematycznych salach Akwarium Gdyńskie prezentuje bogatą różnorodność gatunków roślin i zwierząt, które różnią się zarówno pod względem pochodzenia, jak i biologii. Akwarium stało się istotnym punktem turystycznym w Gdyni, przyciągając w 2016 roku rekordową liczbę 504 040 zwiedzających,
  • Edukacja – Placówka ta oferuje szeroki zakres programów edukacyjnych dla grup zorganizowanych, a rocznie zajęcia o tematyce morskiej przyciągają około 40 tysięcy uczestników. W ramach oferty dostępnych jest wiele tematów, które prezentowane są poprzez zajęcia laboratoryjne, wykłady czy warsztaty terenowe. Programy są dostosowane do różnych grup wiekowych, obejmujących dzieci, młodzież oraz seniorów. Akwarium szczególnie dba o dostępność dla osób z różnymi potrzebami, oferując zajęcia dostosowane dla osób niedosłyszących, niewidomych oraz z niepełnosprawnościami intelektualnymi,
  • Organizowanie wydarzeń specjalnych i budowanie społeczności – Akwarium angażuje się w działania mające na celu integrację ludzi, którym bliskie jest dobro środowiska wodnego. Powstały tutaj Klub Młodego Odkrywcy Mórz oraz Klub Podróżników. W 2015 roku rozpoczęto wprowadzanie idei Ocean Literacy w Polsce, co celu mieć także organizację wydarzeń plenerowych, angażujących szerszą publiczność,
  • Unowocześnianie i upowszechnianie dostępu do ekspozycji – Każda ekspozycja nieustannie ewoluuje i modernizuje się, aby ułatwić dostępność dla obcokrajowców. W 2015 roku stworzono elektronicznego przewodnika, który dostępny jest w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej, co czyni wizytę bardziej przystępną zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które mogą uczyć się poprzez zabawę. Akwarium korzysta z funduszy krajowych oraz europejskich na różne projekty, a także aktywnie komunikuje się z publicznością przy użyciu nowoczesnych mediów społecznościowych, aby popularyzować wiedzę o środowisku wodnym.

Przypisy

  1. Nasze ekspozycje | Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, „Akwarium Gdyńskie MIR-PIB”, 29.06.2017 r. [dostęp 25.07.2018 r.]
  2. a b c Historia Akwarium | Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, „Akwarium Gdyńskie MIR-PIB”, 26.10.2016 r. [dostęp 25.07.2018 r.]
  3. Morski Instytut Rybacki: Ludzie i wydarzenia 1921-2001, „Issuu” [dostęp 25.07.2018 r.]
  4. Ekspozycje | Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, „Akwarium Gdyńskie MIR-PIB” [dostęp 25.07.2018 r.]
  5. Akwarium i zoo pobiły rekordy frekwencji, „trojmiasto.pl” [dostęp 25.07.2018 r.]
  6. Edukacja | Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, „Akwarium Gdyńskie MIR-PIB” [dostęp 25.07.2018 r.]
  7. Nasza misja | Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, „Akwarium Gdyńskie MIR-PIB” [dostęp 25.07.2018 r.]
  8. Przewodniki elektroniczne | Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, „Akwarium Gdyńskie MIR-PIB”, 2017 [dostęp 25.07.2018 r.]
  9. Akwarium Gdyńskie [online], www.facebook.com [dostęp 25.07.2018 r.]

Oceń: Akwarium Gdyńskie

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:23