Gdynia upamiętnia 85. rocznicę wysiedleń mieszkańców


W dniu 16 października w Gdyni odbyły się uroczystości związane z 85. rocznicą wysiedleń mieszkańców miasta, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Uroczystości miały miejsce zarówno na terenie Dworca Głównego, jak i pod pomnikiem Gdynian Wysiedlonych. To coroczne wydarzenie jest ważnym momentem dla lokalnej społeczności, w której pamięć o historii i jej tragicznych aspektach jest kultywowana przez mieszkańców.

Masowe wysiedlenia rozpoczęły się w październiku 1939 roku, kiedy to władze niemieckie nakazały mieszkańcom Gdyni opuszczenie ich domów jedynie w ciągu 24 godzin. W efekcie tych działań, z Gdyni wysiedlono około 80 tysięcy ludzi, co stanowiło znaczną część ówczesnej ludności miasta wynoszącej 127 tysięcy osób. Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni, podkreślił w swoim przemówieniu tragizm i dramatyzm tego wydarzenia, zwracając uwagę na to, jak wielu mieszkańców, w tym dzieci, musiało zostawić swoje domy i wyjechać do nieznanego.

Uroczystości rozpoczęły się 13 października mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, upamiętniającą gdynian, którzy stracili życie podczas wysiedlenia. Główne obchody miały miejsce 16 października, gdzie uczestnicy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na Dworcu PKP Gdynia Główna i przed pomnikiem Gdynian Wysiedlonych. W wydarzeniu wzięli również udział lokalni przedstawiciele władz oraz organizacji, a całość uświetniła Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Obchody te są organizowane przez Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, a honorowy patronat objęła Prezydent Gdyni.

Źródło: Urząd Miasta Gdynia


Oceń: Gdynia upamiętnia 85. rocznicę wysiedleń mieszkańców

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:5


Zobacz Także