UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gdynia - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Urząd Morski w Gdyni


Urząd Morski w Gdyni to kluczowa instytucja w polskiej administracji morskiej, która pełni istotne funkcje na obszarze wschodniego wybrzeża kraju. Jest on jednym z dwóch urzędów morskich funkcjonujących w Polsce, z siedzibą w Gdyni.

Zakres jego działalności obejmuje porty, przystanie morskie oraz pas nadbrzeżny, co czyni go decydującym organem w zarządzaniu morskimi zasobami i infrastrukturą.

Warto również zaznaczyć, że wcześniejsza nazwa tej instytucji brzmiała: Gdański Urząd Morski, co podkreśla jej długą historię i ewolucję w kontekście lokalnej administracji.

Administracja

Latarnie morskie

Urząd Morski w Gdyni pełni kluczową rolę w zarządzaniu pomocą nawigacyjną wzdłuż polskiego wybrzeża. W jego obowiązki wchodzi administracja wielu latarni morskich, które są nie tylko istotnymi punktami orientacyjnymi, ale również ważnym elementem bezpieczeństwa żeglugi. Do latarni, na których zarządzanie wpływa ten urząd, należą: Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel oraz Gdańsk Port Północny i Krynica Morska.

Historia

Od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, dostęp do morza był kwestią kluczową dla rozwoju kraju. Już wówczas w Ministerstwie Spraw Wojskowych powstała sekcja zajmująca się sprawami morskim, która w 1919 roku przekształciła się w Departament ds. Morskich. Na czoło tej instytucji stanął kontradmirał Kazimierz Porębski, gotowy do działania.

W wyniku postanowień traktatu wersalskiego z 1920 roku, Polska otrzymała niewielki fragment wybrzeża o długości 140 kilometrów, w skład którego wchodziło jedno miasto – Puck, gdzie znajdował się niewielki port rybacki. W tym czasie Hel oraz Gdynia były jedynie małymi wioskami rybackimi. Administracja morska została umiejscowiona w Wejherowie, które było jedynym większym miastem okolicy. 2 kwietnia 1920 roku zainaugurowano Urząd Marynarki Handlowej, którego kierownikiem został kapitan mar. Józef Poznański.

W obliczu nowo uzyskanego dostępu do morza, kontradmirał Porębski dostrzegał konieczność zaplanowania i realizacji budowy portu. W 1920 roku zlecił inżynierowi Tadeuszowi Wendzie ze szczegółowym wykonaniem zadania. Wenda wytypował błotniste ujście Chylonki jako idealne miejsce, co szybko dało początek projektowi budowy portu w Gdyni.

W 1923 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowego portu. Dynamiczny rozwój budowy oraz znaczną urbanizację Gdyni połączono z nadaniem jej praw miejskich, co spowodowało, że w maju 1927 roku Urząd Marynarki Handlowej przeniesiono do Gdyni. W marcu 1928 roku przekształcono go w Urząd Morski. Do jego zadań należało między innymi planowanie i rozwój małych portów, w tym intensywne działania w Helu, Jastarni oraz w Wielkiej Wsi, znanej dzisiaj jako Władysławowo.

Po zakończeniu II wojny światowej, w maju 1945 roku, utworzono Główny Urząd Morski. Jego siedzibą stał się Gdańsk-Wrzeszcz, ulokowany na ul. Grunwaldzkiej. Biuro Odbudowy Portów przeniesiono do dotychczasowego budynku w Gdyni, a w latach 50. przywrócono tam Urząd Morski.

1 stycznia 1948 roku w miejsce Głównego Urzędu Morskiego powstał Gdański Urząd Morski, z siedzibą w Gdańsku-Wrzeszczu, równolegle z utworzeniem Szczecińskiego Urzędu Morskiego. Zarządzeniem Ministra Żeglugi z 21 marca 1955 roku siedzibę Gdańskiego Urzędu Morskiego przeniesiono do Gdyni, co było oznaką jego dalszego rozwoju. Mimo lokalizacji, urząd nosił nazwę Gdańskiego Urzędu Morskiego, powiązaną z województwem gdańskim. W końcu jednostka ta zmieniła nazwę na Urząd Morski w Gdyni, co uwydatniło jej rzeczywistą siedzibę.

Przypisy

  1. Dyrekcja Urzędu Morskiego w Gdyni. umgdy.gov.pl. [dostęp 18.01.2024 r.]
  2. Anna Stelmaszyk-Świerczyńska powołana na stanowisko dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. gov.pl, 17.01.2024 r. [dostęp 17.01.2024 r.]
  3. a b Magdalena Kierzkowska: Stulecie Administracji Morskiej RP. Urząd Morski w Gdyni, 02.04.2020 r. [dostęp 21.12.2020 r.]

Oceń: Urząd Morski w Gdyni

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:10