Marian Bartczak, urodzony w 1908 roku w Gdyni, a zmarły 23 kwietnia 1990 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Był to nie tylko polski kupiec i przemysłowiec, ale również człowiek o niezwykłej historii osobistej.
Jego zasługi zostały docenione, a tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” stanowi świadectwo jego odwagi i szlachetności w trudnych czasach. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej postaci, aby zrozumieć, jak wielki wpływ mógł mieć na losy innych ludzi oraz jakie wyzwania stawiał przed sobą sam.
Życiorys
W okresie II wojny światowej Marian Bartczak, zamieszkały w Warszawie razem z żoną Heleną, przezwyciężał trudności, jakie przyniosła okupacja. Jego miejsce pochodzenia z rodzimej Gdyni zmieniło się, jednak nie zrezygnował z działalności zawodowej. Był kupcem oraz przemysłowcem, czynnie zaangażowanym w sektor cukierniczy.
W Warszawie, w 1940 roku, wykazał się niespotykaną odwagą, pomagając Markowi Kleinerowi, żydowskiemu mecenasowi, w zdobyciu fałszywych dokumentów, jak również wspierając go finansowo. Bartczak wynajął mu mieszkanie, stając się jedną z niewielu osób, które w tamtych czasie kładły życie na szali, oferując pomoc osobom skazanym na śmierć.
Ponadto, jego działalność wsparcia obejmowała także Irenę Dienstag (Jabłońską), Żydówkę, którą poznał pod koniec 1941 roku we Lwowie. Bartczak, wiosną 1942 roku, przyjechał do Warszawy z nią, gdzie zatrudnił ją jako opiekunkę do swoich dzieci. Irena mieszkała razem z jego rodziną aż do wybuchu powstania warszawskiego.
Marian Bartczak nie ograniczał swojej pomocy wyłącznie do tych dwóch osób. Był również wsparciem dla jubilerów lwowskich, takich jak Rozum, oraz dwuletniej Lusi ze Lwowa.
Po zakończeniu wojny i całym swoim życiu pełnym poświęcenia, Bartczak odszedł z tego świata i znalazł swoje miejsce wiecznego spoczynku w Warszawie, na Cmentarzu Marysińskim, Sektor 13A, Rząd 2, Numer 27.
W 1985 roku, 14 kwietnia, Instytut Jad Waszem uczcił pamięć Mariana Bartczaka, przyznając mu medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, co stanowi dowód na jego niezwykłe oddanie i odwagę w trudnych czasach.
Przypisy
- Cmentarze Bródzieńskie [online], marysin.grobonet.com [dostęp 09.05.2023 r.]
- Online Warsaw Ghetto map and database - People - B - Bartczak Marian [online], new.getto.pl [dostęp 08.05.2023 r.]
- Marian Bartczak | Pamięć i Tożsamość | MIĘDZYNARODOWE CENTRUM INFORMACYJNE [online], pamiecitozsamosc.pl [dostęp 08.05.2023 r.]
- a b Marian Bartczak, Instytut Yad Vashem
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Waldemar Tevnell | Marcin Ryngwelski | Julian Skelnik | Witold GórskiOceń: Marian Bartczak