Jarosław Krzysztof Warylewski, znany polski prawnik, był wybitnym specjalistą w dziedzinie prawa karnego. Urodził się 24 sierpnia 1959 roku w Gdyni, gdzie później rozwijał swoją karierę naukową oraz zawodową.
Warylewski był profesorem nauk prawnych oraz Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie pełnił ważne funkcje akademickie. W latach 2004-2012 sprawował urząd dziekana Wydziału Prawa i Administracji, gdzie miał znaczący wpływ na kształtowanie przyszłych pokoleń prawników.
W swoim dorobku zawodowym znajdował się również okres, w którym był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, co podkreśla jego zaangażowanie w tworzenie i reformowanie polskiego systemu prawnego.
Życiorys
Jarosław Warylewski jest wybitnym specjalistą w dziedzinie prawa, którego edukacja rozpoczęła się w Uniwersytecie Gdańskim. Po ukończeniu studiów na Wydziale Prawa i Administracji w 1987 roku, rozpoczął swoją karierę zawodową jako pracownik uczelni w 1988, gdzie miał zaszczyt uczyć się pod okiem profesora Mariana Cieślaka.
W 1990 roku zdobył praktykę sędziowską, co zwieńczył obroną pracy doktorskiej na temat Zgoda pokrzywdzonego w polskim prawie karnym w 1997 roku, pod kierunkiem Mirosława Surkonta. Następnie w 2002 roku uzyskał habilitację na podstawie badania przestępstw seksualnych.
Jednak jego działalność akademicka nie ograniczała się jedynie do prac badawczych. Od 2002 pełnił rolę prodziekana, a od 2004 roku dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto kierował Katedrą Prawa Karnego Materialnego i Wykonawczego oraz Katedrą Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii. W 2004 roku został profesorem nadzwyczajnym, a cztery lata później otrzymał prestiżowy tytuł profesora nauk prawnych nadany mu przez ówczesnego Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku awansował na stanowisko profesora zwyczajnego.
W latach 1996-2004 Warylewski był współautorem oraz członkiem zespołu redakcyjnego Systemu Informacji Prawnej LEX, wydawanego przez Wolters Kluwer Polska. W okresie 2006-2007 angażował się w pracę Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackich przy Ministrze Sprawiedliwości.
Jarosław Warylewski nie był tylko teoretykiem – od 1998 do 2002 roku pełnił także funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego Uniwersytetu Gdańskiego i pełnił rolę redaktora naczelnego renomowanego „Gdańskich Studiów Prawniczych – Przegląd Orzecznictwa”. W latach 2012-2016 działał jako dyrektor Muzeum Kryminalistyki, co ukazuje jego różnorodność w obszarze prawa.
Warylewski jest także aktywnym członkiem licznych towarzystw naukowych, takich jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawa Karnego (AIDP) oraz Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne. Dodatkowo przez wiele lat był w składzie Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, co potwierdza jego autorytet w tej dziedzinie.
W zakresie badań i nauczania specjalizuje się w prawie represyjnym, prowadząc wykłady z zakresu prawa karnego oraz zajęcia seminaryjne. Jako promotor nadzorował ponad 150 prac magisterskich oraz cztery rozprawy doktorskie, w tym pracę Radosława Giętkowskiego, który obronił doktorat w 2005 roku oraz Tomasza Snarskiego, który uzyskał ten tytuł w 2017 roku.
W ciągu swojej kariery naukowej Warylewski był także recenzentem wielu przewodów doktorskich i habilitacyjnych. Jego osiągnięcia zostały docenione poprzez liczne odznaczenia, w tym Medal za długoletnią służbę (2008), Złoty Krzyż Zasługi (2013) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (2015).
Publikacje
Jarosław Warylewski był uznawanym autorem wielu prac naukowych, jak również licznych opracowań o charakterze praktycznym. Jego dorobek osiąga liczbę około 100 publikacji, które obejmują artykuły, glosy, recenzje, monografie, podręczniki oraz komentarze. Prace te były publikowane w renomowanych wydawnictwach, takich jak C. H. Beck, Wolters Kluwer czy LexisNexis. Wśród tych publikacji można znaleźć 14 książek przygotowanych przez autora.
Warylewski napisał wiele istotnych pozycji książkowych, w tym:
- Molestowanie seksualne w miejscu pracy, Sopot 1999,
- Przestępstwa seksualne, Gdańsk 2001,
- Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Komentarz, Warszawa 2001,
- Wstęp do nauki prawa karnego, Gdańsk 2002,
- Zasady techniki prawodawczej. Komentarz do rozporządzenia (red. naukowy i współautor), Warszawa 2003,
- Prawo karne. Część ogólna, Warszawa 2005,
- Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych w prawie polskim i europejskim (współautor), Bydgoszcz 2006,
- Kara. Podstawy filozoficzne i historyczne, Gdańsk 2007.
Upamiętnienie
W 2021 roku, nakładem Wydawnictwa „Więź”, w serii Biblioteka Więzi, ukazała się książka Tomasza Snarskiego pod tytułem Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią. Publikacja ta jest hołdem dedykowanym pamięci profesora Jarosława Warylewskiego, który był orędownikiem idei humanizmu w prawie karnym oraz zdecydowanym przeciwnikiem stosowania kary śmierci.
W kolejnym roku, 2022, ukazała się monografia pod redakcją Wojciecha Zalewskiego, Jacka Potulskiego oraz Tomasza Snarskiego, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Książka nosi tytuł Zbrodnia i kara. Refleksje o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości prawa karnego i ma na celu upamiętnienie wkładu Profesora Jarosława Warylewskiego w dziedzinę prawa karnego.
W 2022 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowano ogólnopolską konferencję naukową, która była poświęcona pamięci profesora Jarosława Warylewskiego, dostarczając zarówno refleksji, jak i praktycznych dyskusji o jego wpływie na prawo karne.
Przypisy
- redakcja: Wojciech Zalewski, Jacek Potulski, Tomasz Snarski: Zbrodnia i kara. Refleksje o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości prawa karnego. Księga upamiętniająca Profesora Jarosława Warylewskiego. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2022. [dostęp 29.11.2022 r.]
- Konferencja poświęcona pamięci prof. Jarosława Warylewskiego | Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego [online], prawo.ug.edu.pl [dostęp 29.11.2022 r.]
- TomaszT. Snarski, Wierny sługa dobrego prawa. Profesor Jarosław Warylewski (1959-2020) [online], Więź, 04.11.2020 r. [dostęp 16.03.2021 r.]
- Kościół katolicki wobec kary śmierci - książka dr. T. Snarskiego [online], Adwokatura polska [dostęp 16.03.2021 r.]
- a b Odszedł Prof. dr hab. Jarosław Warylewski | Wydział Prawa i Administracji. prawo.ug.edu.pl. [dostęp 16.03.2021 r.]
- NaukaN. Polska NaukaN., Debata Hart - Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa [online].
- Dr hab. Radosław Giętkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.11.2018 r.]
- Władze. kryminalistyka.pl. [dostęp 08.06.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Zbigniew Szczurek | Daniel Koziarski | Jacek Potulski | Monika Tomaszewska | Mieczysław GoettelOceń: Jarosław Warylewski