Nawet w obliczu straty bliskiej osoby należy dopełnić niezbędnych formalności związanych z jej śmiercią oraz organizacją pogrzebu. Dotyczą one uzyskania karty i aktu zgonu, organizacji miejsca pochówku oraz ubiegania się o tak zwany zasiłek pogrzebowy. Poniżej przedstawiamy listę dokumentów, które należy dostarczyć do zakładu pogrzebowego.

Zaraz po zgonie – karta i akt zgonu

Uzyskanie karty zgonu będzie zależało od miejsca, w którym dojdzie do śmierci. Jeśli osoba zmarła w domu, należy wezwać lekarza rodzinnego lub zadzwonić na pogotowie. Tylko lekarz wystawia kartę zgonu, a ta jest niezbędna do uzyskania aktu zgonu. W przypadku zgonu w szpitalu kartę wypełnia lekarz, który opiekował się pacjentem. Po zdobyciu karty należy udać się do urzędu stanu cywilnego, aby zarejestrować zgon. W ten sposób uzyskamy akt zgonu – dokument niezbędny do wykonania dalszych działań związanych z pochówkiem oraz uzyskaniem zasiłku. Warto wiedzieć, że akt zgonu musi zostać odebrany w przeciągu 3 dni od daty śmierci. W tym celu trzeba zabrać dowód osobisty zmarłego lub paszport, jeśli był cudzoziemcem. Będziemy również musieli pokazać dowód tożsamości osoby odbierającej dokument. Chociaż przy odbiorze aktu zgonu urzędnik unieważnia dowód osobisty zmarłego, nie powinno się go wyrzucać, gdyż może być potrzebny przy załatwianiu kolejnych formalności.

Zasiłek pogrzebowy – co musisz wiedzieć?

O zasiłek pogrzebowy może ubiegać się osoba, która poniosła koszty związane z pogrzebem. Formularz wniosku jest dostępny na stronie internetowej urzędu stanu cywilnego. Inne wymagane dokumenty to skrócony odpis aktu zgonu, faktury lub paragony potwierdzające poniesione wydatki oraz dokumenty, które potwierdzą spowinowacenie ze zmarłym, czyli dowód osobisty lub odpis aktu cywilnego (np. małżeństwa). Warto pamiętać, że prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po 12 miesiącach od daty śmierci.

Formalności związane z pogrzebem

Do zakładu pogrzebowego należy dostarczyć kartę i akt zgonu, dokument potwierdzający ubezpieczenie zmarłego oraz jego nieważny już dowód osobisty. Jeśli zmarły był aktywny zawodowo, potrzebne będzie również zaświadczenie od pracodawcy, a w przypadku osób na emeryturze lub rencie – legitymacja emeryta lub rencisty. W niektórych przypadkach konieczne będzie także dostarczenie dokumentów potwierdzających relację pokrewieństwa z osobą zmarłą. Chociaż wyżej wymienione dokumenty są zawsze wymagane, szczegółowe formalności mogą się różnić w zależności od okoliczności i miejsca śmierci. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. Takim przykładem jest firma pogrzebowa ORSZAK z Gdyni. W trudnych chwilach warto skorzystać z ich doświadczenia i wsparcia, co może znacząco ułatwić organizację pogrzebu.

Organizacja pogrzebu to jedna z najbardziej wymagających emocjonalne sytuacji. Jeżeli nie czujemy się na siłach, możemy skorzystać nie tylko z pomocy zakładu pogrzebowego, który może wyręczyć nas do pewnego stopnia, ale również ze wsparcia tak zwanych towarzyszy w żałobie. Poza opieką emocjonalną takie osoby mogą okazać się niedocenione w przygotowaniach do ceremonii ostatniego pożegnania.


Oceń: Formalności związane z organizacją pogrzebu

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:7